Először észlelték, hogyan működik egy fekete lyuk
Egy nemzetközi kutatócsoport tagjai elsőként detektáltak anyagkilövelléseket közvetlenül azt követően, hogy egy fekete lyuk darabokra tépett egy csillagot.
Sjoert van Velzen, a John Hopkins Egyetem munkatársa és kollégái nyomon követték, ahogy a Naphoz hasonló csillag letér megszokott pályájáról, egyre közelebb kerül egy szupernehéz fekete lyukhoz, majd megsemmisül annak árapály-erői nyomán.
„Rendkívül ritka eseményről van szó” ‒ mondja van Velzen. „Ez az első alkalom, hogy néhány hónap leforgása alatt a folyamat minden részét sikerült megfigyelnünk a csillag megsemmisülésétől a kúp alakú, jetnek is nevezett anyagkilövellés létrejöttéig.”
Ezeket a jeteket eddig a gyakorlatban nem sikerült úgy megfigyelni, hogy előtte a csillag pusztulásának is tanúi voltak a csillagászok, magyarázza van Velzen. „Nagyon ritka eseménynek számít, hogy egy galaxismag szupernehéz fekete lyuka ténylegesen elpusztít egy csillagot, eddig mindössze talán hússzor láttunk ilyet” ‒ mondja Gemma Anderson, a Curtin Egyetem asztrofizikusa, a kutatás eredményeiről beszámoló tanulmány társszerzője – írja az ipon.hu.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni