Az évszázad közepére műanyagréteg fogja beborítani bolygónkat
A Leicesteri Egyetem kutatói szerint az évszázad közepére vastag műanyagréteg borítja majd az óceánokat és a szárazföldeket. A brit tudósok az Anthropocene című folyóiratban megjelent tanulmányukban azt írják, menthetetlenül beléptünk a „műanyag korába”.
Úgy vélik, az általunk előállított, rendkívül lassan lebomló mesterséges anyagok szemmel láthatóan átformálják a bolygónk geológiáját.
Jan Zalasiewicz, az egyetem geológiai tanszékének paleobiológia-professzora elmondta, háromévente egymilliárd tonna műanyagot állítunk elő. „A műanyaghulladék mindenhol ott van: a legmagasabb hegycsúcsoktól az óceán fenekéig – és könnyen fosszilizálódhat is. Ha abból a műanyagból, amit az elmúlt évtizedekben gyártottunk, fóliát készítenénk, körbetekerhetnénk vele az egész Földet.”
A tanulmány szerint a műanyagszemét visszavonhatatlanul tönkreteszi a talajt, a tengerekbe kerülve pedig tömeges plankton-, hal- és madárpusztulást okoz. A hulladék több ezer kilométert is sodródhat, és hatalmas szemétszigeteket alkot a tengereken. Végül a lesüllyed, a tengerfenékre, ahol összefüggő geológiai réteget képez. A professzor figyelmeztetett: a következő évezredekben, a szemétlerakókban tárolt hulladék lassú erodálódásával, egyre vastagabbá válik majd a bolygónk felszínét borító műanyagkéreg – írja a 24.hu.
- 34157 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34159 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34159 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34160 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34162 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34162 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni