Proteinnel működő bioszámítógépet alkottak
Kanadai, brit, német, holland és svéd kutatók nemzetközi csapata fejlesztette ki a McGill egyetemen azt a biokomputert, amelyik roppant energiatakarékos, számos műveletet végez párhuzamosan egyidejűleg és mindössze akkora, mint egy könyv.
Csak összehasonlításképpen, az ugyancsak nagy problémák megoldására bevethető IBM Watson szuperszámítógép mintegy 90 szervermodult tartalmaz, és akkora, mint egy óriási szekrény.
A biokomputer alapja egy 1,5 négyzetcentiméternyi mikrochip, azonban míg a hagyományos számítógépben elektromos töltés hatására mennek át az elektronok a chipen, a biokomputerben egy nukleotid, az ATP (adenozin-trifoszfát) hajtja a proteinszálakat, ez ugyanaz a vegyi anyag, amely a testünk számára is biztosít energiát. A biokomputer alig fogyaszt, mindössze a századát veszi fel annak az energiának, mint amelyre az elektromos tranzisztornak szüksége van.
Eltérően a jelenlegi asztali számítógépektől, a biokomputer párhuzamos elven dolgozik, így sokkal gyorsabban oldja meg a problémákat a hagyományos gépeknél. Jelenleg kriptográfiai és matematikai optimalizációs feladatokban tesztelik – írja a HVG.
- 34961 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34963 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34964 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34965 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34966 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34967 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni