WHO: nagyon szennyezett a világ városainak levegője
A városlakók több mint 80 százaléka él világszerte az egészségre veszélyes szintű légszennyezettségben.
A szegény és közepesen fejlett országokban a százezer lakosnál nagyobb városok 98 százalékában nagyon magas a légszennyezettség, amely évente több mint hárommillió ember halálát okozza – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb adataiból.
A WHO 67 ország 795 városának levegőminőségét vizsgálta 2008 és 2013 között. A jelentésük szerint a légszennyezés az elmúlt öt évben nyolc százalékkal nőtt a leggyorsabban fejlődő városokban annak ellenére, hogy néhány térségben javulás tapasztalható – írja az MTI. A levegő minőségének romlása a legnagyobb környezeti kockázat az egészségünkre, növeli a stroke, a szívbetegségek, a tüdőrák és a légzőszervi betegségek kockázatát.
A WHO a szálló por szintjét a köbméterenkénti 25 mikrogramm felett tartja veszélyesnek. Ez alapján Indiában a legmagasabb szintű a légszennyezettség, ahol 16 található a világ 30 legszennyezettebb városa közül. Kínában, ahol 2011 óta sikerült javulást elérni, már csak öt város van a világ 30 legszennyezettebb települése között. Kilenc másik ország, köztük Nigéria, Pakisztán és Irán egy-egy városa szerepel még a 30-as listán.
A világ legszennyezettebb városa a nigériai Onitsha kikötője, ahol a szálló por szintje harmincszor magasabb, mint a WHO által javasolt köbméterenkénti 20 mikrogramm. Utána következik a pakisztáni Pesavár, a iráni Zabol, a pakisztáni Ravalpindi, a nigériai Kaduna és Aba.
- 34233 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34235 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34237 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34238 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34238 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni