Közel ötezer év után derül fény az egyiptomi halotti maszkok titkára
Hamarosan az egyiptomi halotti maszkokon található, az emberi szem számára elérhetetlen írásokat fejthetnek meg lézeres módszer segítségével.
A fáraókhoz hasonlóan a mai értelemben vett középosztálybeli egyiptomiak is kaptak halotti maszkot, persze szernényebb kivitelezésben. Míg a fáraónak az arany dukált, addig a többi halott használt papiruszból készült halotti maszkot kapott – ezeket a papiruszokat vizsgálják most meg a tartalmukért.
A Berkley Lab kutatói azon dolgoznak, hogy ne kelljen szétszedni a maszkokat, ehelyett röntgensugárral próbálkozzanak. Hasonlóval próbálkoztak már: a kutatásvezető Mike Toth például különböző hullámhosszú fénysugarakkal olyan felfedezéseket tett, mint például Abraham Lincoln ujjlenyomata. A halotti maszk azonban komolyabb kihívást jelent.
Erre lehet megoldás Uwe Bergmann, a Stanford Egyetem fizikus professzorának ötlete, aki szerint ha megtudják, milyen tintát használtak az ősi egyiptomiak, akkor a röntgensugarakkal könnyebben rábukkanhatnak az írásokra. Jelenleg a Berkley Lab részecskegyorsítóját használják fel arra, hogy a megfelelő energiaszintet és technikát megtalálják a maszkok szövegeinek felfedésére.
Címlapi illusztrációnk forrása: Stanford Egyetem
- 34954 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34956 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34957 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34958 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34959 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34959 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni