A szegények betegsége lett a magas vérnyomás
Az elmúlt negyven évben csaknem kétszeresére, 1,1 milliárdra nőtt a magas vérnyomásban szenvedők száma a világon. Egy nemzetközi kutatócsapatnak a Lancet című tudományos lapban megjelent tanulmánya szerint ez a változás a népességnövekedéssel és az idősebb emberek arányának növekedésével magyarázható.
Jelentősek azonban a regionális különbségek: az átlagos vérnyomásértékek a nyugati világ és a Csendes-óceán térségének ipari országaiban, például Németországban, Ausztráliában, Svédországban és Japánban az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkentek. A szegényebb országokban ellenben jelentősen növekedtek, például Dél-Ázsia országaiban és a Szaharától délre fekvő afrikai országokban. A magas vérnyomásban szenvedő páciensek aránya a lakossághoz viszonyítva a gazdag országokban csökkent leginkább.
Szegénységgel összefüggő probléma
A Majid Ezzati, az Imperial College London tudósa vezette kutatócsapat csaknem ezerötszáz, 1975 és 2015 között készült olyan tanulmányt elemzett ki, melyekben a magas vérnyomásról szóló adatok szerepeltek. A tanulmány arra is rámutatott, hogy 2015-ben a világ országainak többségében a férfiaknak magasabb volt a vérnyomásuk, mint a nőknek. „A magas vérnyomás többé nem a jólétben élők betegsége, mint ahogyan még 1975-ben az volt, hanem ma már komoly, a szegénységgel összefüggő probléma” - mondta el Ezzati.
A kutatók még nem tudják biztosan, hogy a vérnyomás miért a szegényebb országokban növekszik elsősorban. Azt feltételezik, hogy a gazdagabb országokban trenddé váló, több gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó táplálkozás és az összességében jobb egészség áll a háttérben. Ráadásul ezekben az országokban gyakrabban felismerik és kezelik gyógyszerekkel a magas vérnyomást.
Rossz gyerekkori táplálkozás
Fontos tényező lehet a szegényebb országokban a gyerekkori hiányos táplálkozás. „Egyre több dolog utal arra, hogy az első életévek rossz táplálkozása a későbbiekben megnöveli a magas vérnyomás kockázatát. Ez magyarázatot adhat arra, miért egyre nagyobb probléma ez a szegényebb országokban” - véli a kutató.
A magas vérnyomás növeli a szívroham és az agyvérzés kockázatát. A tartósan magas vérnyomás károsíthat olyan létfontosságú szerveket, mint a vesék és a szemek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) információi szerint a magas vérnyomás következtében 2010-ben világszerte 9,4 millióan haltak meg. A rizikófaktorok között szerepel a túlsúly, a túl kevés mozgás, az egészségtelen, sóban gazdag táplálkozás, a fokozott alkoholfogyasztás és a stressz. A vérnyomás a kor előrehaladtával is fokozatosan nő.
- 33791 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33794 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33794 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33795 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33796 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33797 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni