Megtalálhatták a Föld magjának eddig titkos összetevőjét
A Föld belső magjának öt százalékáról nem volt eddig képük a tudósoknak, japán kutatók megoldhatták a kérdést. A földmag két részből, egy folyékony külső és egy szilárd belső övből áll. Bolygónk legbelső, nagyjából 1200 kilométer sugarú részének lehetséges összetevőit évtizedek óta kutatják a szakemberek – írta a BBC News.
A belső mag túlságosan mélyen van ahhoz, hogy a kutatók közvetlenül tanulmányozhassák, ezért azt vizsgálják, hogy a földrengéshullámok hogyan hatolnak át a területen és ebből következtetnek a régió anyagának összetételére. A kutatók jelenleg úgy vélik, hogy a szilárd halmazállapotú belső magot nagyjából 85 százalékban vas, körülbelül 10 százalékban nikkel alkotja. A hiányzó 5 százalék beazonosítására a Tohoku Egyetemen dolgozó Ohtani Eidzsi és kollégái a vas és a nikkel egy ötvözetét hozták létre, amelyet aztán szilíciummal vegyítettek.
A keveréket alávetették a belső magban uralkodó környezeti viszonyoknak – magas hőmérséklet és extrém nyomásviszonyok –, és mivel azt tapasztalták, hogy a keverék viselkedése megfelel annak, amit a szeizmikus vizsgálatok során tapasztaltak, arra jutottak, hogy a hiányzó, nagyjából 5 százaléknyi összetevő nagy valószínűséggel szilícium.
Ohtani ugyanakkor elismerte, hogy további vizsgálatokra van szükség a szilícium jelenlétének megerősítéséhez, ami ugyanakkor nem zárja ki, hogy más anyagok is találhatóak a belső magban.
- 34368 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34370 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34370 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34372 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34373 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34373 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni