Megrongálódott a norvég vetőmagbank


-A A+

A klímaváltozás, a nagymértékű felmelegedés miatt megrongálódott az északi-sarkhoz közeli, norvég vetőmagbank épülete.

A norvég kormány most bejelentette: igyekszik az atombiztos létesítményt felkészíteni a klímaváltozás okozta hatásokra is. Az Északi-sarktól 1000 kilométerre, Longyearbyen-szigeten lévő magbank feladata, hogy a benne elhelyezett magokat olyan kataklizmák esetén is megvédje, mint a nukleáris háború. A Spitzbergákon (Svalbard-szigetek) létrehozott földrengés- és atombiztos "ítéletnapi tárolóban" (Svalbard Global Seed Vault) emberi beavatkozás nélkül, mínusz 18 fokon akár 1000 éven át megőrizhető az ott elhelyezett 4,5 millió vetőmagminta.

Az északi területeken sosem látott felmelegedés megtréfálta a tervezőket: 2016 az eddigi legmelegebb év volt a mérések kezdete óta, aminek következtében októberben olvadásnak indult a permafroszt (állandóan fagyott talaj), így az olvadékvíz mintegy 15 méter hosszan beszivárgott a vetőmagbank 100 méteres bejárati alagútjába. Később víz megfagyott, amit a tűzoltóknak kellett feltörni, majd kihordani az alagútból.

A víznek nem volt hatása a hegy belsejében tárolt vetőmagokra, de váratlan problémát jelent a bunker számára.

A Statsbygg, a 2008-ban megnyílt bunker építőjének közlése szerint a Svalbard Global Seed Vault a vízbetörésekkel kapcsolatosan technikai fejlesztéseknek néz elébe.

A Statsbygg eltávolította a bejárattól az elektromos műszereket, belül vízálló falakat, kívül lefolyókat épített, amelyek elvezetik a vizet. A látogatók számát is korlátozzák, hogy csökkentsék az emberi test által keltett hőt. Hege Njaa Aschim norvég kormányszóvivő kiemelte, hogy a vetőmagok nem voltak veszélyben. Hozzátette: "Meghallgatjuk a klímaszakértőket, és készen állunk mindent megtenni, hogy megvédjük a vetőmagbunkert".

A befolyt víz egy része újrafagyott, ezt a helyi tűzoltóság dolgozói eltávolították. Aschim elmondása szerint az egyik alapvető probléma az volt, hogy a bejárat körüli permafroszt, amely a tíz évvel ezelőtti építkezés során keletkezett hő miatt megolvadt, nem fagyott vissza újra, mint ahogyan azt jósolták.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X