Az 1950 óta gyártott műanyag mindössze 9 százalékát hasznosítottuk újra
1950 óta, amikor először gyártották nagy tételben, több mint 8 milliárd tonna műanyag készült a Földön, számolták ki amerikai tudósok a Huffington Post cikke szerint.
Ez a mennyiség tömegben 25 ezer Empire State Buildingnek vagy egymilliárd elefántnak felel meg a BBC számításai szerint. A kutatást vezető Roland Geyer ipari ökológus további képletes hasonlattal is szolgált: ha bokáig érő rétegben terítenénk szét a szinte hetven év alatt gyártott műanyagot, Argentina-méretű területet fedhetnénk be vele.Még meglepőbb adat, hogy az említett műanyagmennyiség fele az elmúlt 13 évben készült.
Az olcsó, tartós és sokféleképpen felhasználható műanyag kétségkívül hasznos, orvosi felszerelésektől kezdve a ruhákig mindenre felhasználható. A probléma az, hogy később hova kerül.
A feltalálásától mostanáig gyártott műanyagnak mindössze 9 százalékát hasznosították újra a tanulmány szerint, 12 százalékát elégették, a többi használaton kívüli műanyag valamilyen formában a környezetet szennyezi.
2015-ös adatok szerint több mint 86 millió tonna műanyag kerül évente az óceánba és ezzel legalább 600 vadon élő állatfajt veszélyeztet, arról nem is beszélve, hogy a műanyag az elfogyasztott tengeri halakkal az emberi szervezetben köt ki.
- 34237 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34239 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34239 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34241 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34242 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34242 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni