Most találtak rá egy 4300 éves egyiptomi obeliszkre
Egy ókori egyiptomi királynéhoz kötődő, nagyjából 4300 éves obeliszk egy darabját fedezték fel a Gíza tartománybeli Szakkara nekropoliszban – jelentette be az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője.
Musztafa al-Vaziri közlése szerint a lelet II. Anheszenpepi ókori egyiptomi királynéhoz kötődik. Ő volt az anyja II. Pepi, uralkodói nevén Noferkaré egyiptomi fáraónak, aki az i. e. 2278 és 2184 között uralkodott. II. Pepi gyermekként, mindössze hatévesen került a fáraók székébe, emiatt egy ideig II. Anheszenpepi uralkodott helyette régensként.
Az obeliszk felső darabját a Genfi Egyetem francia-svájci régészeti missziójának keretében fedezték fel. A munkálatokat az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium segítette.
Vaziri szerint a régészek II. Pepi uralkodói nevének (Noferkaré) első, hieroglifákkal írt betűit is azonosították egy kártusba – hosszúkás keret, amelybe az ókori egyiptomi fáraók és királynék, esetenként a királyi család más tagjainak nevét írták – foglalva.
A rózsaszín gránitból faragott obeliszk felső része 2,5 méter hosszú, ami azt jelzi, hogy a kőoszlop 5-6 méter magas lehetett. Ez az eddig felfedezett legnagyobb obeliszktöredék az óbirodalom idejéből. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy az obeliszk csúcsát, a piramidiont fémlapokkal, valószínűleg rézzel vagy aranylemezzel borították, hogy csillogjon a napsütésben.
A Kairóhoz közeli Szakkara, amely az ókori Egyiptom egyik fővárosa, Memphisz temetőkörzete volt, az egyik leggazdagabb archeológiai lelőhely Egyiptomban.
- 34955 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34957 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34957 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34958 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34960 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34960 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni