Bronzkori emberi maradványokra bukkantak Magyarországon
Körülbelül 3300-3500 éves, késő bronzkori emberi maradványokra bukkantak Jászberény határában a szolnoki Damjanich János Múzeum, a jászberényi Jász Múzeum és a Civil Régészeti Alap munkatársai - közölte a Jász Múzeum régésze kedden az MTI-vel.
Gulyás András Zoltán elmondta: a város határában egy induló beruházás helyszínén végeznek mentő feltárást, amely a tervek szerint kedden ér véget. Hozzátette: először úgy tűnt, hogy egyszerű hulladéktároló gödrök vizsgálatára nyílik lehetőség a helyszínen, nem számítottak bronzkori lelőhely felfedezésére.
A feltárás során a felszín alatt, több mint egy méter mélyen, összesen hat ember maradványaira bukkantak, de edények, kerámiadarabok és állatcsontok is előkerültek - számolt be. Az úgynevezett halomsíros kultúra emlékét találták meg - jegyezte meg. A régész elmondta: a lelet tanúsága szerint keveset törődtek - a nagy valószínűséggel - legyőzött ellenségeik holttestével, erre utalhat a csontmaradványok rendszertelen elhelyezkedése.
Az egyik hulladéktárolóban mintha kosárba, vagy zsákba rakták volna az összetört emberi maradványokat, amely mellett egy teljes lábat és egy koponyát is találtak - közölte. A másik objektumban hason fekvő ember csontvázára bukkantak, a harmadik hulladéktároló szélén talált emberi maradványokat ezekben a pillanatokban tárják fel - tájékoztatott, hozzátéve: a gépi munkák során is előkerültek emberi maradványok.
Gulyás András Zoltán elmondta: a leletek a Jász Múzeumba kerülnek, később feldolgozzák, részletesen is megvizsgálják azokat.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34955 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34955 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34956 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34958 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni