Kisorsolják, hogy ki lehet ott Stephen Hawking temetésén
Isaac Newton mellett helyezik nyugalomra Hawkingot júniusban, az ezer résztvevő helyére már 12 ezren jelentkeztek.
Sokszoros a túljelentkezés arra az ezer helyre, amelyet a Stephen Hawking világhírű elméleti fizikus hamvai elhelyezésének ceremóniáján részt venni kívánók között sorsolnak ki. A jelentkezés szerdán kezdődött és egy hétig tart, de csütörtökre már ötven országból 12 ezer ember pályázott a férőhelyekre.
Hawking hamvait június 15-én helyezik nyugalomra a Westminster Abbey-ben, Isaac Newton sírja mellett. Newtont 1727-ben temették el a Westminster Abbey-ben, ott nyugszik a közelében 1882 óta Charles Darwin is. Hawking március 14-én hunyt el cambridge-i otthonában 76 éves korában.
Búcsúztatására, a március 31-én a cambridge-i St. Mary templomban megtartott gyászszertartásra a rokonok és a barátok mellett a tudós egykori kollégáit is meghívták. A korunk egyik legnagyobb elméjeként, az "asztrofizika popsztárjaként" is emlegetett tudós 1942. január 8-án született Oxfordban. Tizenhét évesen került az Oxfordi Egyetemre, ahol fizikából szerzett diplomát kiváló eredménnyel. Kozmológiai-asztrofizikai tanulmányait Cambridge-ben folytatta, ahol 1966-ban szerzett doktori fokozatot.
Az egyetemi évek alatt gyógyíthatatlan betegséget (amiotrófiás laterálszklerózist) diagnosztizáltak nála, amely a mozgató idegpályák elsorvadásához vezetett. Kezdetben bottal járt, de 1969-ben végleg tolókocsiba kényszerült, a bénulás elhatalmasodása után fej- és szemmozdulatokkal vezérelhetővé tett beszédszintetizátor segítségével tudta már csak megosztani gondolatait másokkal.
Bár az orvosok rövid időt jósoltak neki, több mint öt évtizedet élt együtt betegségével, amely testi állapotát lerontotta, de elméjét nem. Hawking számos kitüntetés birtokosa volt, harminckét évesen lett a brit Királyi Akadémia tagja, harminchét évesen megkapta Cambridge-ben a matematika tanszék Lucas-professzori (tanszékvezetői) posztját, amelyet Newton is betöltött. 2009-ben nyugdíjba vonult, de professor emeritusként folytatta munkáját a Cambridge-i Egyetemen, a relativitáselmélettel és gravitációval foglalkozó csoportot vezette.
- Búcsút vettek Cambridge-ben Stephen Hawkingtól
Tech Tudomány - Darwin és Newton közelében helyezik végső nyugalomra Stephen Hawkingot
Tech Tudomány - Stephen Hawking 2009-ben partit szervezett időutazóknak
Tech Tudomány - „Az univerzum volt a laboratóriuma” – tudósok méltatták az elhunyt Stephen Hawkingot
Tech Tudomány - Meghalt Stephen Hawking
Tech Tudomány - Stephen Hawking elmondta, mi volt az ősrobbanás előtt
Tech Tudomány - Rendkívül népszerű lett Stephen Hawking doktori értekezése
Tech Tudomány
- 33747 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33749 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33749 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33750 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33752 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33752 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni