Erdei-Dolóczki István: ne Bukarest kezelje az erdélyiek pénzét


-A A+

Az erdélyi megyék lényegesen rosszabbul járnak a befizetett adók visszaosztásakor. A Pénzügyminisztérium adatait vizsgálva nagy aránytalanságokat figyelhetünk meg az anyagiak kezelésében. Olyan modern országot akarunk, ahol a helyi közösségek döntenek az őket érintő ügyekről – jelentette ki Erdei-Dolóczki István, az RMDSZ Szatmár megyei képviselőjelöltje november 23-án este a börvelyi és csomaközi lakosokkal, helyi véleményformálókkal szervezett találkozókon.

Rámutatott: a Szövetség azért harcol, hogy a helyi közösségek a mostaninál lényegesen nagyobb szabadsággal dönthessenek saját fejlesztési céljaikról, és ehhez rendelkezésre álljanak a szükséges anyagi erőforrások is. „Az utóbbi évek pénzelosztásait megfigyelve kijelenthetjük, hogy a déli és moldvai megyék jelentősen jobb helyzetben vannak a visszaosztott anyagi források tekintetében. Olyan is előfordul, hogy valamelyik megye a befizetett adóinak szinte háromszorosát kapja vissza” – mutatott rá Erdei-Dolóczki István.Hozzáfűzte: Erdélyben, a 16 megyéből Temes, Kolozs, Brassó és Szeben azok, amelyeknek jóval kevesebbet nyújt az állam, hiszen a befizetett adóknak és illetékeknek a fele sem jut vissza a helyi közösségekbe, de a többi megye sem éri utol a déli és moldvai megyékben tapasztalt, több mint 200 százalékos visszaosztást.

A Szatmár megyei képviselőjelölt szerint a helyben keletkező jövedelem Erdélyt kell hogy gazdagítsa. „Fel kell számolni a főváros mindenre kiterjedő hatalmát, a fölösleges bürokráciát, a nagymértékű adóelvonásokat. Mi, a Szövetség képviselői és szenátorai most is azt mondjuk, amit 26 éven át tartottunk: az RMDSZ számára Erdély élvez prioritást, és ezúttal is azért küzdünk, amiért évek óta, hogy adóink azokat a régióinkat, szülőföldünket gyarapítsák, ahonnan tisztességesen befizetjük őket” – szögezte le Erdei-Dolóczki István.

Megjegyezte: az adók adminisztrálása esetében el kell érni azt, hogy a fizetések utáni jövedelemadó példájához hasonlóan – ahol tudjuk, hogy a befizetett összegek milyen arányban maradnak a helyieknél –, más adónemekre is alkalmazhassuk azt, hogy a helyi közösség pénze ne járja meg fölöslegesen Bukarestet, azaz ne kerüljön a fővárosba, és csak ez után vissza a helyiek kezébe.

A parlamenti képviselő elmondta: elsősorban az erdélyi magyar emberek jólétéért áll ki, hogy a magyar közösség tagjai biztonságos jövőképet alakíthassanak ki maguknak, biztos megélhetésük legyen azon a földön, ahol szüleik és nagyapáik is nevelkedtek. „Azt kérjük, amit mindig is kértünk: építsük le a központosított államot, bízzunk meg a helyi és megyei önkormányzatokban, adjunk át minden lehető hatáskört és az ezzel járó forrásokat. Úgy gondoljuk, hogy ami jó Erdélynek, az jó Romániának is. December 11-én jólétünkért, a helyi közösségeink megélhetésének jobbá tételéért szavazunk” – összegzett a képviselőjelölt.








EZT OLVASTA MÁR?

X