A szenátus elfogadta a büntető törvénykönyv módosításának tervezetét
A szenátus szerdán elfogadta a büntetőtörvénykönyv módosításának tervezetét, amelyet az igazságügyi törvények módosítására létrehozott különleges bizottság dolgozott ki. A módosításokat 75 szenátor támogatta – köztük az RMDSZ politikusai –, 32 ellene szavazott, egy szenátor tartózkodott.
Az igazságszolgáltatási törvények módosításával foglalkozó különleges parlamenti bizottság kedden kedvező jelentést terjesztett elő a Btk. módosításairól, és törölt a tervezetből több olyan cikkelyt, amelyet az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánított. A különbizottság úgy döntött, hogy eredeti formájában maradjon több, az ellenzék által kifogásolt cikkely, mert azokat sem nem támadták meg, sem nem nyilvánították alkotmányellenesnek.
Ezek egyike a büntetésre előírt elévülési idő csökkentésére vonatkozik. Így a büntetőjogi felelősség elévülési ideje 8 év lesz, szemben a hatályos törvény 10 évével, amikor a törvény előírja, hogy az elkövetett bűncselekmény tíz évnél hosszabb börtönbüntetést érdemel, de nem haladja meg a 20 évet; és 6 év lesz a mostani 8 év helyett, amikor a bűncselekmény öt évnél több, de legfeljebb 10 évvel büntetendő. Ez a módosítás a korrupcióváddal másodszor is bíróság elé állított Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnöknek kedvez.
Egy másik módosítás a szolgálati hanyagságáról szóló cikkely hatályon kívül helyezésére vonatkozik. Ugyanakkor egy módosítás a feljelentés egyéves határidejének bevezetését írja elő. "A megvesztegetést nem büntetik, ha bejelentik a tettet, mielőtt a bűnügyi nyomozó szervet értesítették volna róla, de legkésőbb egy évvel az elkövetés időpontját követően" - mondja a szöveg.
Alina Gorghiu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora kérte, hogy vegyék le a napirendről a tervezetet, mert a vonatkozó jelentést nem tették fel a honlapra legalább három nappal a vita előtt. A javaslatot elutasították, aminek kapcsán a szenátor bejelentette: a PNL, miután a parlament elfogadta, ismételten megtámadja az alkotmánybíróságon a törvényt. A szenátus az első ház, amelyben megvitatták a tervezetet.
Ezért szavazta meg az RMDSZ
A szenátusi szavazás után az RMDSZ sajtóirodája közölte: a szenátoraik támogatták a módosításokat, mert az alkotmánybíróság döntéseit kötelezően be kell emelni a román jogrendbe. „A tervezetből minden olyan rendelkezés kikerült, amelyeket alaptörvénybe ütközőnek minősített az alkotmánybíróság” – mutatott rá Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Császár Károly, az RMDSZ Maros megyei szenátora, jogi bizottság tagja emlékeztetett arra, hogy a büntető törvénykönyv módosítását tavaly júliusban szavazta meg a parlament, majd ezt megtámadták az alkotmánybíróságon. „Jelenleg a parlamentnek, csak azokat az Alkotmánybíróság által javasolt módosításokat kellett összhangba hoznia a törvénnyel, amelyek alkotmányossági óvást következtében születtek. Kizárólag csak az alkotmánybírósági döntésben szereplő cikkelyére vonatkozó javaslatokat lehetett módosítani úgy, hogy azok ne ütközzenek az ország alapokmányába” – mutatott rá a szenátor.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34960 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34961 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni