Orbán Viktor a jubileumi Tusványoson: igent mondunk a demokráciára, nemet a liberalizmusra (percről percre)
A tőkés piacgazdaság kereteit, a demokratikus jogi és politikai intézményeket fenn kell tartani, de a társadalmi szerveződés módját meg kell változtatni, vagyis "demokrácia igen, liberalizmus nem" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn. Az úzvölgyi temető ügyéről az mondta: enneka a megoldása nem politikai természetű. A beszédét percről percre közvetítettük.
Beszédében a volt EP-képviselő ostorozta az EU bevándorláspárti politikusait. Szavai szerint az Unió és az ENSZ mögött meghúzódó globális háttérhatalmak kétes indítékú tárgyalásokon szövögetik a kontinen elárasztására és keresztény identitásának felszámolására irányuló terveiket. „Magyarokként büszkék lehetünk arra, hogy hazánk nem enged a reá nehezedő brüsszeli és New York-i politikai nyomásnak és mesterkedéseknek, és közép-európai, olasz és amerikai szövetségeseivel vállvetve védelmére kel országunk szuverenitásának, Európa és tagnemzetei identitásának” – jelentette ki.
Tőkés elmondta: a tábor megnyitásának reggelén csodálkozva hallgatta a Kossuth Rádióban, hogy a Hargita Megyei Tanács RMDSZ-es elnöke, Borboly Csaba „házigazdaként” szólt a nyilvánossághoz. „De kicsire nem adunk” – jelentette ki. Megjegyezte, számára az a fontos, hogy Tusványoson az alapítók, a Fidesz és „az erdélyi nemzeti erők képviselői, akik a legmostohább időkben is hűségesek maradtak a szintén 30 évet számláló Temesvárhoz, valamint a rendszerváltozással párban haladó bálványosi folyamathoz”.
Az EMNT elnöke beszédét azzal a bejelentéssel kezdte, hogy 2020. június 4-ére, Trianon 100. évfordulójára tűzte ki a Legfelsőbb Bíróság annak a perének a tárgyalását, amelyet a Románia Csillaga érdemrend visszavonása miatt indított. Tőkés László felidézte: ez az elismerést azután vonta meg tőle Klaus Johannis államfő, hogy hat évvel ezelőtt, szintén Tusványoson felkérte Orbán Viktort: az osztrák dél-tiroli modellnek megfelelően vállaljon védhatalmi szerepkört az erdélyi magyarság iránt.
A sors különleges iróniája az, hogy a kitüntetésben a romániai forradalom 20. évfordulóján az a Traian Bǎsescu államelnök részesített, aki Orbán Viktor miniszterelnök úrral együtt annakelőtte többszöri vendége volt szabadegyetemünknek, s aki azóta a székelység és a román–magyar párbeszéd nagy barátjából a szélsőségesen nacionalista román Népi Mozgalom Pártjának alapítója és vezéralakja lett, szász elnökutódjával versenyt szaladva a „magyarbarátságban” – jelentette ki Tőkés.
A tusnádfürdői futballpályát színültig megtöltő egybegyűlteket – szintén a hagyományos módon – Németh Zsolt köszöntötte. „A nemzet helyzetéről fog beszélni miniszterelnök úr és püspök úr. Támogatni fogják a nemzetet" – harangozta be Orbán Viktor beszédét Tusványos egyik alapítója. Majd – szintén a hagyományokhoz híven – Tőkés Lászlónak adta át a szót.
- Tusványos: Az erdélyi magyar pártok cselekvési tervet dolgoznak ki a következő két év együttműködéséről
Belföld - A Liu testvérek Tusványoson: „Mi szerettünk volna Magyarország első téli olimpiai bajnokai lenni”
Sport - Tusványos: közelebb kellene vinni az élelmiszer-előállítást az emberekhez
Gazdaság - A DNA-ról Tusványoson: amikor sáros bakanccsal berontanak a „nindzsák” a gyerekszobába
Belföld
- 34956 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34958 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34958 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34961 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni