Ötezer lejre büntették Iohannist a magyarok elleni uszítása miatt
FRISSÍTVE - Ötezer lejes bírságot szabott ki szerdán hozott határozatában az Országos Diszkriminációellenes Tanács az államfőre az „Erdély kiárusításával” kapcsolatos nyilatkozata miatt. A testület nagy szavazattöbbséggel meghozott döntését Klaus Iohannis megtámadhatja a bíróságon. Az államfő már közölte: meg is fogja tenni ezt a lépést.
Mint ismert, Klaus Iohannis három hete magyar nyelvű köszöntéssel gúnyolódva azzal vádolta meg a Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak, és feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor magyar miniszterelnök a megegyezésért cserébe? Akkor arra reagált, hogy a PSD által elnökölt képviselőházban nem vitatták meg a határidő lejárta előtt a Székelyföldnek autonómiát előirányzó törvénytervezetet, amelyet így hallgatólagosan elfogadottnak nyilvánítva kellett továbbküldeni a szenátusnak.
A diszkriminációellenes tanács elnöke, Asztalos Csaba a Maszolnak elmondta: azért volt diszkrimináló az államfő nyilatkozata, mert növelte a magyarokkal szembeni előítéleteket a román társadalomban és a romániai magyar kisebbséget veszélyforrásként jelenítette meg. Emellett azzal a gúnyolódó hangnemmel, ahogyan megszólalt magyarul a sajtónyilatkozatban, lealacsonyította, másodrendűnek állította be a magyar nyelvet.
„Az államelnök egy olyan kommunikációs klisét – a magyarok ellopják Erdélyt – használt, amit éveken át építettek a román társadalomban: erre épült a nemzetállam, erre épült a nemzeti kommunizmus. Ez a szlogen a rendszerváltás után is fennmaradt. Ha pedig egy olyan hiteles személyiség hangoztatja, mint az államfő, akkor az erősítheti az előítéleteket a magyarokkal szemben” – részletezte Asztalos. Hozzátette: az államelnöknek joga van fellépni minden olyan esetben, amikor az állam területi épsége és szuverenitása van veszélyben, de ezt úgy kell megtennie, hogy mellőzze a gyűlöletbeszédet.
Azt, hogy az államfő kijelentése gyűlöletbeszédnek minősül, 6:1 arányban, magát a bírságot pedig 5:1 arányban szavazta meg a tanács. A CNCD határozatát - a közzétételtől számított 15 napon belül - bíróságon támadhatja meg az államfő. A diszkriminációellenes tanács a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat megkeresése alapján kezdte vizsgálni Klaus Iohannis kijelentését, később Marcel Ciolacu házelnök, a PSD ideiglenes elnöke is bepanaszolta Iohannist a CNCD-nél.
- Hat éve Iohannis még ostorozta az Erdély elszakításával ijesztgető politikusokat
Belföld - A PSD is feljelenti Iohannist a diszkriminációellenes tanácsnál
Belföld - Antal Árpád: az államfő a legprimitívebb arcát mutatta
Belföld - Feljelentette az államfőt a diszkriminációellenes tanácsnál a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat
Belföld
- 34942 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34944 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34945 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34946 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34947 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34947 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni