„Ezek agyamentek, ha visszavonják Tőkés kitüntetését”
FRISSÍTÉS: Szeptember 26-án, a Román Akadémia székhelyén tárgyalja a Románia Csillaga érdemrend becsületbírósága a Tőkés László kitüntetésének visszavonására irányuló kérelmet – közölte csütörtök este Gabriela Firea szociáldemokrata szenátor. A testülwet ülésére meghívják az EP-képviselőt.
Ionel Haiduc, a Román Akadémia Elnöke vezeti a Románia Csillaga érdemrend rendjének azt a héttagú becsületbíróságát, amely kezdeményezheti az államfőnél Tőkés László EP-képviselő állami kitüntetésének visszavonását – írta a Mediafax hírügynökség.
Mint ismert, a közgyűlés összehívását Tőkés László kitüntetésének visszavonása ügyében szintén egy szociáldemokrata politikus, Corina Creţu EP-képviselő kezdeményezte. Hozzá csatlakozott utóbb több olyan PSD-s politikus, aki szintén a magas rangú állami kitüntetés birtokosa.
Eckstein: „ez PSD-bíróság”
A csütörtöki közgyűlésen jelen volt Eckstein-Kovács Péter volt államelnöki tanácsos, a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatának birtokosa. A politikus jelölte magát a becsületbíróságba is, ám nem kapott elegendő számú szavazatot. „Ám így is több szavazatot kaptam, mint Petre Roman. A volt kormányfő hármat, én meg tízet” – nyilatkozta a közgyűlés után a maszol.ro-nak Eckstein.
A volt RMDSZ-es szenátor elfogadhatatlannak tartja, hogy a becsületbíróság jobbára még aktív szociáldemokrata politikusokból áll. „Ez nem becsületbíróság, hanem PSD-bíróság. Nyilvánvaló, hogy összebeszéltek a szavazás előtt” – jelentette ki. Azt is igen visszatetszőnek nevezte, hogy a választásokon éppen Corina Creţu számolta a szavazatokat.
Eckstein tájékoztatása szerint a közgyűlésen az érdemrend rendjének több tagja megkereste, s közölte vele, hogy nem ért egyet Tőkés kitüntetésének visszavonásával és nem ért egyet a PSD módszereivel sem. „Ezek agyamentek. Nem veszik észre, hogy annak az embernek veszik el a kitüntetését, aki kirobbantotta a forradalmat?” – idézte egyikük szavait Ekcstein.
A rend tevékenységét szabályozó kormányhatározat szerint a becsületbíróság legtöbb 45 napon belül köteles meghallgatást tartani Tőkés László ügyében, amelyre meghívják az EP-képviselőt is. Ha a bepanaszolt rendtag nem jelenik meg a testület előtt, a távollétében is hozhatnak döntést. Az ítéletet titkos, többségi szavazással hozzák meg, legtöbb hatvan nappal az első ülést követően, majd továbbítják az államfőnek.
- 33745 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33747 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33747 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33749 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33750 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33750 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni