Borbély: nem vonták ki a törvényhozókat a büntetőjogi felelősség alól
A büntető törvénykönyv (Btk.) módosítása nem jelenti azt, hogy a törvényhozókat kivonták volna a büntetőjogi felelősség alól - szögezte le Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke. A képviselő rámutatott: a Btk. módosítása azt tisztázza, hogy az államelnök, a képviselők és a szenátorok nem köztisztviselők. Ezek a választott tisztségviselők sehol az Európai Unióban nem minősülnek köztisztviselőknek, és Romániában sem azok - tette hozzá.
A szociálliberális kormánytöbbség, az RMDSZ és a kisebbségi frakció által megszavazott módosítást a nemmel voksoló bírák szakmai testülete, a jobbközép ellenzék és Traian Băsescu államfő is úgy értelmezte, hogy mivel a törvényhozók nem minősülnek köztisztviselőknek, már nem indítható eljárás ellenük hivatali visszaélésért, befolyással való üzérkedésért vagy megvesztegetésért, mert ezeket a bűncselekményeket a köztisztviselőkre vonatkozóan tárgyalja a Btk. Az intézkedést az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország és Hollandia bukaresti nagykövetsége is aggályosnak minősítette.
Arra a kérdésre, mi szükség volt a törvénymódosításra, ha a törvényhozók jelenleg sem köztisztviselők, Borbély László azt mondta, hogy a bíróságok ezt nem értelmezték egységesen, és több példa létezik arra, hogy egy-egy képviselőt is köztisztviselőként ítéltek el.
Az RMDSZ politikusa felhívta a figyelmet arra, hogy a képviselők és szenátorok jogállását külön törvény szabályozza. „Ennek értelmében joguk van mind az ügyészségnek, mind a Feddhetetlenségi Ügynökségnek vizsgálni az összeférhetetlenségeket, a különböző korrupciós cselekedeteket: ebben nincs változás. Szó sincs arról, hogy kivonná ez a Btk.-módosítás a képviselőket és szenátorokat a vizsgálat alól” - hangsúlyozta Borbély László. Szerinte „egyeseknek nem tetszik” a tisztázó módosítás, mert hatályba lépése esetén nem lenne már lehetősége az ügyészségnek arra, hogy „úgy tálalja” a képviselők elleni vádakat, mintha köztisztviselők lennének.
Az eddigi esetleges ügyészségi visszaéléseket firtató kérdésre Borbély László az első fokon letöltendő börtönbüntetésre ítélt Nagy Zsolt volt távközlési miniszter meghurcolását és a sepsiszentgyörgyi Mikó-ügyet említette. „Egyértelmű, hogy ártatlan emberekről van szó. Azért, mert visszaszolgáltatott a restitúciós bizottság egy ingatlant az egyháznak, Markó Attilát első fokon elítélték. Ezek kirívó esetek, és azt jelzik, hogy a román igazságszolgáltatás nem úgy működik, ahogy kellene. Ezért kell világosan megfogalmazni ezeket a jogállásokat, mert ha nem, akkor így vagy úgy értelmezi egyik vagy másik bíró vagy ügyész” - fejtette ki az RMDSZ politikai alelnöke.
A Btk. módosítása nem lépett még hatályba. Az államfő közölte, hogy visszaküldi megfontolásra a törvényt a parlamentnek. Előtte azonban az alkotmánybíróságnak is állást kell foglalnia az ügyben, ugyanis az ellenzék ás a bírák szakmai testülete is normakontrollt kért.
- Nem szavazzák meg a Btk.-módosítást a liberálisok
Belföld - Băsescu: Pontának és a két házelnöknek le kell mondania
Belföld - Ponta: még tárgyalni kell a Btk.-ról és az amnesztiatörvényről
Belföld - Băsescu: a Btk. módosítása miatt a parlament is feloszlatható
Belföld - Ezért szavazta meg az RMDSZ a Btk. módosításait
Belföld
- 34237 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34239 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34240 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34241 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34242 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34242 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni