Nemzetbiztonsági ügy lesz Rogozin „provokációjából”
Victor Ponta kormányfő a Legfelső Védelmi Tanács összehívását kezdeményezte kedden az ukrajnai válság fejleményeire és egyes orosz tisztségviselők Romániával szembeni "provokációira" hivatkozva.
A román sajtó tudatos provokációként értékelte, hogy az Európai Unióból kitiltott Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes a román légtéren keresztül akart szombaton Moldova oroszbarát szakadár területéről Moszkvába utazni, amikor pedig gépe belépését Románia megtagadta, azzal fenyegetőzött, hogy legközelebb egy hadászati bombázóval érkezik.
Borbély: indokolt a védelmi tanács összehívása. Indokoltnak nevezte kedden a maszol.ro-nak Borbély László, a képviselőház külügyi bizottságának RMDSZ-es elnöke a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) összehívását. Szerinte a testület tanácskozása nem csak az orosz politikusok fenyegetőzései miatt, hanem a krími válság egész Kelet-Ukrajnára történő kiterjedése miatt is indokolt. „Aggasztó, ami most a határainknál, Ukrajnában történik” – mondta a képviselő.
"A törvénytelen népszavazások láttán, az ukrán alkotmány és a nemzetközi jog megsértésének folytatódása közepette, továbbá orosz hivatalos személyek Románia elleni provokációival szembesülve Romániának hivatalos és egységes álláspontot kell képviselnie, amely csak egy alapos elemzés és döntés eredményeként alakítható ki" - indokolta a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) összehívását a kormányfő.
Romániában hetek óta belpolitikai vita dúl a CSAT-t elnöklő Traian Băsescu államfő és a miniszterelnök között arról, hogy az ukrajnai helyzet indokolttá teszi-e a nemzetbiztonsági tanácsként működő testület rendkívüli ülését. Băsescu úgy értékelte: egy ilyen lépés rossz üzenet lenne, olyan körülmények között, amikor Románia nincs veszélyben, és más NATO-tagállamok sem tettek ilyen lépést.
A CSAT azonban nemcsak az államfő kezdeményezésére, hanem tagjainak legalább egy harmadának kérésére is összehívható: erre hivatkozva jelentette be Ponta, hogy a nemzetbiztonsági testületben résztvevő miniszterek kezdeményezték a védelmi tanács összehívását.
Titus Corlățean külügyminiszter hétfőn úgy nyilatkozott: Rogozin repülőgépe Moszkvából Moldova felé tartva törvénytelenül haladt át a román légtéren. Elmondása szerint a pilóta - a rádiókapcsolat állítólagos kihagyásaira hivatkozva - nem válaszolt egyértelműen a román légi irányítás kérdésére, hogy van-e a fedélzeten az uniós szankciók által érintett személy. Ezzel magyarázható, hogy Románia csak a visszatéréskor zárta le légterét Rogozin gépe előtt.
Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő válaszlépések kidolgozására adott utasítást, amiért a múlt pénteken a moldovai hatóságok egy időre visszatartották a Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettest és kíséretét szállító repülőgépet. Rogozin Romániával szemben is kemény válaszlépéseket helyezett kilátásba a történtek után.
- Durva válaszlépéseket ígér Moszkva Bukarestnek
Külföld - Moldován állna bosszút Moszkva Rogozin kalandjai miatt
Külföld - Újabb orosz politikus fenyegette meg Romániát
Külföld - Rogozin másodszor is megfenyegette Romániát
Külföld - Rogozin menetrendszerinti repülőjáraton tért haza
Külföld - A román külügy magyarázatot kér Rogozin fenyegetőzésére
Belföld - Nagyon vadakat üzent Dmitrij Rogozin Romániának
Külföld - Lebeszélné Moldovát az EU-ról Putyin helyettese
Külföld - Nem repülhetett át Ukrajnán az orosz kormányfőhelyettes
Külföld
- 34001 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34003 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34003 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34005 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34006 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34006 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni