Magyar Anna főraportőrrel az Európa Tanács bálványosi fórumán beszélgettünk arról, mit is gondol Dan Tanasă bloger és Cătălin Ivan európai parlamenti képviselőnek a konferencia hangulatához enyhén szólva sem illő megnyilatkozásáról.
Az igazságügyi törvények módosításairól tárgyalnak az illetékesekkel.
Szombaton kis méretű tüntetés volt ahhoz képest, amit a Szociáldemokrata Párt (PSD) a jövőben fog szervezni.
A volt államfő a PSD szombati nagygyűlésén elhangzottakra reagált a Facebook-oldalán.
A pártelnök „groteszknek” nevezte, hogy „elítélt bűnözők azzal hülyítik az embereket”, hogy az általuk elkövetett lopásokért az állampolgárok mindannyian felelősek.
Elsősorban a totalitárius rendszerek sajátja, hogy a hatalmon lévő pártok nagygyűléseket szervezzenek.
Erről a tervezetet megvitató parlamenti különbizottság tagja, Cseke Attila számolt be vasárnap.
A nagygyűlés után elkezdődött a számháború a sajtóban.
A titkosszolgálati lehallgatások, kirakatperek és ügyészségi megfélemlítések ellen emeltek szót a kormánykoalíció politikusai.
Körülbelül 50 ezer személy gyűlt össze eddig a bukaresti Victoriei téren a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) szervezte nagygyűlésre.
A PSD bukaresti szervezete pénteken egy Hitler-videót posztolt ki a Facebook-oldalára.
Határozott álláspontot fogalmazott meg a titkosszolgálatok igazságügybe való beavatkozásáról az Európai Ügyészek a Demokráciáért és Szabadságjogokért (MEDEL), az uniós tagállamok ügyészegyesületeit tömörítő európai érdekvédelmi ernyőszervezet.
Az új időpont június 21-e.
Nincs egyetértés a politikusok között abban, hogy Klaus Johannis államelnöknek az alkotmánybíróság csütörtöki indoklása nyomán le kell-e váltania a korrupcióellenes főügyészt, Laura Codruța Kövesit. A nyilatkozatok szerint a CCR túllépte hatáskörét, „politikai játékossá” vált.
Az Európai Bizottság világosan leszögezte, nem indokolt egy, az igazságügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó titkosszolgálat léte.
Törölték a közigazgatási törvénykönyvből azokat a rendelkezéseket, amelyek a prefektus hatalmát erősítették volna meg. A módosítást az RMDSZ szorgalmazta – tájékoztatott Cseke Attila, a szövetség szenátusi frakcióvezetője.
A taláros testület korábban megállapította: alkotmányos természetű jogi konfliktust lépett fel az államhatalmi ágak között
A tervezet végső változatáról előbb a szenátus, majd a képviselőház dönt.
A 2005-2006-ban hivatalban lévő igazságügyi miniszter, Monica Macovei megszegte a törvényt – erre a következtésre jutott a Korrupcióellenes Védelmi Ügyosztály (DGPA) felszámolását vizsgáló parlamenti különbizottság.
Tizenhárom különböző köztéri megmozdulást engedélyezett Bukarest Főpolgármesteri Hivatala szombatra: a PSD nagygyűlésére érkezők mellett vonulnak még a szélső jobboldali Új Jobboldal szimpatizánsai, illetve a melegek jogaiért küzdők a Bucharest Pride-on.