Btk.-módosítás: visszavonja a sürgősségi rendeletet a kormány
Az öt napja tartó tiltakozáshullám megtette hatását: vasárnapi rendkívüli ülésén hatálytalanította a kormány a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet. Ennek ellenére vasárnap eset újra hatalmas utcai megmozdulások voltak. A tüntetések hétfőn folytatódnak. Percről percre.
- A koalíció vezetői szombat este bejelentették, hogy vasárnap a kormány hatálytalanítja a sokat vitatott sürgősségi rendeletet; ez vasárnap meg is történt
- A döntés ellenére vasárnap este országszerte félmillió ember vonult utcára a kormány lemondását követelve; a tüntetések hétfőn is folytatódnak
- A miniszterelnök közölte, hogy nem mond le, az igazságügyi miniszter sorsa még bizonytalan
- A koalíció vezetői arra kérik az államfőt, hogy állítsa le a tüntetéseket
- Hétfőn felolvassák az elllenzék bizalmatlansági indítványát a parlamentben, kedden Klaus Johannis beszél a honatyákhoz
Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a România TV hírtelevízió vendégeként vsárnap este kifejtette meggyőződését, hogy a hatodik napja tartó tiltakozási hullám nem spontán tüntetés-sorozat, hanem profik által szervezett politikai megmozdulás, amelynek a legitim kormány megdöntése a célja.
A PSD elnöke Klaus Johannis államfőt tette felelőssé a válság elhúzódásáért, arra emlékeztetve, hogy az egyik tüntetésen való részvételével és kijelentésével hozzájárult az emberek lázításához. Liviu Dragnea kijelentette: az államfőtől várja, hogy hazaküldje a tüntetőket, miután elérték a vitatott kormányrendelet hatálytalanítását. (MTI)
Kivilágította a tüntető tömeg a bukaresti kormánypalota előtti teret: pontban 21 órakor a tiltakozók elemlámpákkal és mobiltelefonjaikkal világítani kezdtek, majd néhány perc elteltével elénekelték a román himnuszt. Hivatalos források szerint 21 órára több mint 120 ezresre duzzadt a tömeg, sajtóbecslések szerint 250 ezren demonstráltak.
A tiltakozók sípolnak, dobolnak, román és EU-s zászlókat lengetnek, kormány- és PSD-ellenes rigmusokat skandálnak, és hasonló üzeneteket tartalmazó táblákat tartanak a magasba. Az ország többi városában is több tízezren tüntetnek, a kormány lemondását és előrehozott választásokat követelve: Kolozsváron például több mint 45 eren, Nagyszebenben 35 ezren, Temesváron csaknem 30 ezre vonultak utcára. (Agerpres)
Este kielckor oszolni kezdett a Cotroceni-palota előtt összegyűlt tömeg; este fél nyolckor több mint 2 500-an tüntettek az elnöki hivatal előtt, jelenleg kevesebb mint 500-ra tehető a tiltakozók száma. A tüntetők román nemzeti zászlókat lengettek, államfőellenes rigmusokat skandáltak, és táblákat emeltek a magasba, többek között a következő felirattal: "El a kezekkel a Grindeanu-kormányról!", "Hazaáruló!", "Én a magam fejével gondolkodom, engem nem lehet manipulálni!", Az Alkotmány szerint az államfő mediál, nem agitál!", "Tartsátok tiszteletben a szavazatunkat!", "A legitim kormányt támogatjuk!". (Agerpres)
A sajtó becslései szerint több mint 200 ezren tüntetnek a kormánypalota előtti téren Bukarestben. A demonstrálók a Grindeanu-kabinet lemondását és előrehozott választásokat követelnek.
Kormányellenes rigmusokat skandálnak, és táblákat tartanak a magasba, többek között ilyen felirattal: "Még a szkeptikusok is hiszik, hogy lehet!", "We R The Champions!", "The more laws, the less justice - Cicero", "Amikor majd számoltok bennünket, adjatok hozzá még 64-et!!!#Colectiv", "Nem akarunk elmenni. Menjetek inkább ti!", "A forradalom gyermekei vannak itt!". Emellett a tüntetők egy több mint tíz méter hosszú molinót is kifüggesztettek, amelyen ez a felirat áll: "Sikerrel jártatok!... Összefogtunk!"
Országszerte hasonló tüntetések zajlanak, Kolozsváron több mint 20 ezren, Brassóban és Iaşi-ban csaknem tízezren, Nagyszebenben több mint 15 ezren vonultak utcára. (Agerpres)
Egy kormányt csak bizalmatlansági indítvánnyal lehet leváltani - mondta vasárnap este Sorin Grindeanu miniszterelnök az Anten3 televízió stúdiójában. Hozzátette, hogy nem áll szándékában lemondani a kormányfői tisztségről.
Arra a kérdésre, hogy benyújtja-e lemondását, hogy a tüntető tömeg "kedvére tegyen", Grindeanu azt mondta, ideje visszatérni a "demokrácia játékszabályaihoz", amely szerint egy kormányt csak bizalmatlansági indítvánnyal lehet meneszteni. (Agerpres)
Estére 1500-ra duzzadt a bukaresti elnöki hivatal előtt tüntetők száma – számoltak be a hírtelevíziók. A tömeg Klaus Johannis ellen demonstrál. Az államfő felfüggesztését vagy lemondását követelik, hazaárulónak és a kormányellenes tiltakozási hullám erkölcsi felelősének nevezik. (Digi24)
Az igazságügyi minisztérium által szervezett, széles körű egyeztetés eredményeként ölt végső formát a büntető törvénykönyvet és a büntetőjogi perrendtartási törvénykönyvet módosító tervezet – ígéri a kormány. (Agerpres)
Rendkívüli ülésre hívta össze vasárnap Gabriela Firea bukaresti polgármester a Területi Közrendi Hatóságot (ATOP), mivel értesülései szerint olyan személyek épültek be a fővárosban jelenleg zajló két tüntetés résztvevői közé, akiknek célja "elterelni a tiltakozásokat eredeti céljuktól". (Agerpres)
Hivatalos források szerint 8 000-re tehető azoknak a száma, akik a kormány ellen tüntetnek a Victoria-palota előtti téren. A sajtó becslései szerint 18 órakor már 15 ezren voltak.
A tiltakozók a kormány lemondását kérik, és táblákat tartanak a magasba, többek között ilyen felirattal: "Még a szkeptikusok is hiszik, hogy lehet!", "We R The Champions!", "The more laws, the less justice - Cicero", "Amikor majd számoltok bennünket, adjatok hozzá még 64-et!!!#Colectiv", "Nem akarunk elmenni. Menjetek inkább ti!", "A forradalom gyermekei vannak itt!". Emellett a tüntetők egy több mint tíz méter hosszú molinót is kifüggesztettek, amelyen ez a felirat áll: "Sikerrel jártatok!... Összefogtunk!"
A kormánypalota előtt tüntető tömegből egy személynek orvosi ellátásra volt szüksége, a rohammentő-szolgálat helyszínen levő orvosai látták el. Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár szerint nem volt súlyos az eset, Georgian Enache csendőrségi szóvivő ennek kapcsán azt mondta, három személyt előállított a rendőrség, hogy kiderítsék, mi történt. (Agerpres)
Nyilvánosságra hozta a kormány a szerdai ülésének jegyzőkönyvét, amelyből kiderül, hogy a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartási törvénykönyvet módosító sürgősségi rendelet utólag, Florin Iordache igazságügyi miniszter javaslatára került fel a napirendre.
A dokumentum szerint a miniszterelnök nem ellenezte a javaslatot. Sorin Grindeanu ugyanakkor többször is megkérdezte Florin Iordachétól, hogy a sürgősségi rendeletet véleményezték-e az érintett intézmények. A miniszter igent mondott, annak ellenére, hogy a jogszabályt csak másnap ült össze véleményezni a Legfelső Bírói Tanács. Az ülés jegyzőkönyve itt olvasható. (HotNews)
A kormányt támogató tüntetők mintegy száztagú csoportja gyűlt össze vasárnap koradélután az elnöki hivatal bejárata előtt, hogy a Grindeanu-kabinetet bíráló Klaus Johannis jobboldali államfő ellen demonstráljon.
A többnyire nyugdíjasokból álló, az államfőt hazaárulónak nevező, és őt a kormányellenes tiltakozási hullám erkölcsi felelősének tartó csoport a Digi 24 hírtelevízió értesülése szerint Gabriela Firea, Bukarest főpolgármestere, illetve Lia Olguța Vasilescu munka- és családügyi miniszter felhívására vonult utcára. Liviu Dragnea a kormány fő erejét alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Facebook-bejegyzésben határolódott el az akciótól.
Sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány vasárnapi ülésén a büntető törvénykönyv és a büntetőjogi perrendtartási törvénykönyv módosításáról szóló rendelet hatályon kívül helyezéséről – tájékoztat közleményében a kabinet. A rendelet meg is jelent a hivatalos közlönyben (Agerpres).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szervez vasárnap semmiféle tüntetést - írta Facebook-oldalán Liviu Dragnea. A PSD elnöke elhatárolódott a közösségi hálón ezzel kapcsolatban megjelent felhívásoktól. "A PSD nem szervez ma semmiféle tüntetést vagy nyilvános megmozdulást. A közösségi hálón megjelent mozgósító üzenetek nem a PSD-től származnak" - olvasható a bejegyzésben.
Több mint 200 személy gyűlt össze vasárnap délelőtt Nagyszeben központjában A gyermekek tiltakozása néven meghirdetett akció keretében. "A jövő a gyermekeinké, ők pedig olyan jövőt szeretnének maguknak, amelyben valóra válthatják álmaikat, amelyben mindannyian egyenlő esélyekkel indulnak. Akkor beszélhetünk teljes körű oktatásról, ha megteremtjük a lehetőséget számukra arra, hogy tegyenek egy lépést előre egy tisztább ország érdekében" - többek között ez volt olvasható a Facebookon meghirdetett esemény leírásában.
Klaus Johannis államfő a decemberi választások nyomán januárban hivatalba lépett szociálliberális kormány leváltását tervezi – állította Călin Popescu-Tăriceanu a Btk.-módosítás elleni nagyszabású tüntetéseket kommentálva. A szenátusi elnök a korrupcióellenes ügynökséget és a legfelső bírói tanácsot is bírálta.
- 35699 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35702 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35702 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35703 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35704 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35705 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni