A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) előre figyelmeztette a belügyminisztérium közrendvédelmi illetékeseit arról, hogy incidensekkel meg akarják zavarni a szerdai bukaresti tüntetést - közölte csütörtökön a szolgálat, cáfolva Carmen Dan belügyminiszter nyilatkozatát, amely szerint nem voltak erről előzetes információk.
„Kellemesen meglepett a tegnap esti tüntetések mérete, és örülök, hogy a románok tisztában vannak a téttel” - mondta csütörtökön délelőtt a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján Klaus Johannis államfő.
A bukaresti incidensekbe „kapaszkodott bele” Sorin Grindeanu miniszterelnök abban a Facebook-bejegyzésben, amelyben a Btk.-módosítás miatt utcára vonuló tüntetésekre „válaszolt”.
Facebook-bejegyzésben jelentette be lemondását Florin Jianu kereskedelmi miniszter, aki - mint írta - úgy szeretne gyermeke szemébe nézni, hogy az ne ítélhesse el gyávaságért.
A bukaresti tüntetőknek egy elszigetelt, agresszív csoportja petárdákkal támadta a rendfenntartó erőket a szerda esti demonstráción. Néhányukat a földre teperték és utólag a csendőrség gépkocsijaival elszállították a helyszínről.
Sepsiszentgyörgyön mintegy ezer ember vonult utcára szerda este, hogy a büntetőjogot módosító sürgősségi rendelet és a kormány ellen tiltakozzanak.
Arra inti Florin Iordache igazságügyi miniszter az országszerte tiltakozókat, hogy "olvassák el figyelmesen és felelősségteljesen" az általuk kifogásolt sürgősségi kormányrendeletet.
A büntetőjogot módosító sürgősségi kormányrendelet nem csak azoknak kedvez, akik eddig követtek el hivatali visszaélést, hanem azoknak is, akik ezután fognak - állapítja meg az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) közleménye.
Románia hat partnere - Belgium, Kanada, Franciaország, Németország, Hollandia és az Amerikai Egyesült Államok - kéri Románia kormányát, hogy ne akadályoztassa a korrupcióellenes harcot.
Mintegy háromezer nagyváradi tiltakozott szerda este a Btk.-t módosító sürgősségi rendelet ellen.
A német kormány aggodalommal fogadta a kormány rendeletét a büntető törvénykönyv és a perrendtartás módosításáról, és választ vár Bukaresttől arra a kérdésre, hogy a rendelet révén megváltozó környezetben miként lehet folytatni a korrupció elleni küzdelmet - hangzott el szerdán Berlinben a német kormányszóvivői tájékoztatón.
Elutasította a szenátus szerdán a kormány arra vonatkozó kérését, hogy sürgősségi eljárással tárgyalja a közkegyelemre vonatkozó törvénytervezeteket.
Aláírták a Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselői a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt, és a következőkben a PMP-szenátoroktól is összegyűjtik az aláírásokat, jelentette be Raluca Turcan, a PNL ügyvivő elnöke.
A szenátus a politikai pártok arányát figyelembe véve megválasztotta szerdán az elnökből, négy alelnökből, négy titkárból és négy jegyzőből álló házbizottságot. Tánczos Barnát jegyzőnek választották.
A képviselőház előcsarnokában, majd plénuma előtt is tiltakoztak a Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői, a Grindeanu-kabinet lemondását és előrehozott választásokat követelve.
Tóásó Imelda, Brassó Megye Tanácsának új alelnöke és Szakál András megyei tanácsos kedden tette le hivatali esküjét.
Konzultatív a Legfelső Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) véleménye a Büntető törvénykönyv és a bűnügyi perrendtartást módosító rendeletekkel kapcsolatban - nyilatkozta Florin Iordache igazságügyi miniszter, majd hangsúlyozta, hogy a törvényekről a parlament dönt, a bírák és az ügyészek pedig végrehajtják azokat.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői bizalmatlansági indítványt nyújtott be a parlamentbe.
A sepsiszentgyörgyiek is tüntetni fognak szerdán a kormány ellen. A város polgármestere, Antal Árpád a Maszolnak elmondta: Grindeaanu-kabinet kedd esti döntésével nem lehet közösséget vállalni.
Marian Neacşu, Sorin Grindeanu miniszterelnök parlamenti kapcsolattartásért felelős tiszteletbeli tanácsadója azt mondta: szeretné, ha a tüntetések békések lennének. Ugyanakkor kijelentette: a kormány és a parlament kötelessége megtalálni a módot az utcákon tiltakozó emberekkel való kommunikációra.