A marosvásárhelyi fekete március újbóli kivizsgálását kérte az MPP elnöke
A fekete márciusként ismert, 1990 márciusában történt véres román-magyar összecsapás újbóli kivizsgálását kérte a főügyésztől Biró Zsolt parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke.
Az MPP csütörtöki közleménye szerint a pártelnök beadványában üdvözölte, hogy az 1989-es romániai forradalom dossziéjának az újbóli megnyitása mellett napirenden szerepel az 1990-es bukaresti bányászjárás (a Zsil völgyi bányászok bukaresti husángos erődemonstrációja) ügyének az újbóli kivizsgálása. A képviselő megjegyezte: "a fekete márciust és a bányászjárást szervezők mögött ugyanazon sötét erők sejthetők".
Biró Zsolt magyarellenes pogromként említette a marosvásárhelyi fekete márciust az Augustin Lazăr főügyészhez benyújtott beadványban.
1990. március 19-én husángokkal és fejszékkel felszerelt romțn falusi férfiakat szállítottak Marosvásárhelyre, hogy védjék meg a várost a magyaroktól. Az erőszakosan fellépő, sok esetben ittas férfiak feldúlták a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székházát, súlyosan bántalmazták Sütő András írót. A magyarellenes pogromkísérlet másnap is folytatódott, ekkor azonban magyar ellentüntetés is szerveződött. A magyarok segítségére érkeztek a cigányok azzal a felkiáltással, hogy "Ne féljetek magyarok, megjöttek a cigányok" és kikergették Marosvásárhely főteréről a husángos román parasztokat, és a velük szimpatizáló marosvásárhelyi románokat.
A marosvásárhelyi összecsapásnak halálos áldozatai is voltak: három magyar férfit szándékosan gázoltak halálra. Az események után az igazságszolgáltatás kizárólag a magyar ellenreakciót vizsgálta, a husángos, fejszés falusi románok felbujtóit azóta sem azonosították. Az ügyészségi vizsgálatok során 30 ember ellen emeltek vádat, akik valamennyien magyar, illetve roma nemzetiségűek voltak. Két embert tíz, egyet hat, a többit pedig két, illetve egy év börtönbüntetésre ítélték.
A marosvásárhelyi fekete márciusra hivatkozva alakította újra a kormányzat a belügyi titkosszolgálatot, a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI). A korábbi titkosszolgálat, a kommunista politikai rendőrségként működő Securitate a diktatúra bukása után megszűnt.
- 34948 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34950 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34950 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34951 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34953 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34953 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni