Tíz évvel később, 2000-ben kereste meg a két szemtanút Tófalvi Zoltán újságíró.
Harminc éve zajlott Marosvásárhelyen a fekete márciusként emlegetett etnikai konfliktus, melynek következtében 5-en életüket vesztették, 278-an pedig megsérültek.
Aki a kommunista rendszert kiszolgálta, annak nem bocsájottak meg az udvarhelyiek, később mégis etnikai konfliktusként próbálta meg beállítani a történteket a román sajtó.
Sárándi Tamás történész foglalja össze a rendszerváltással kapcsolatos legfontosabb szatmárnémeti eseményeket.
Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd szerkesztőségünknek eljuttatott levelében arra reagált, ami a Marosvásárhely nyílt sebei a fekete március évfordulóján című riportunk március 18-án publikált első részében olvasható.
A marosvásárhelyi fekete március etnikai zavargásai, összecsapásai nem a semmiből törtek a felszínre. Hosszú történet ok-okozati összefüggéseiből nőttek erdélyi méretű társadalmi eseménnyé – véli Novák Csaba Zoltán történész, Maros megyei szenátor.
A román-magyar viszonyt alapjaiban meghatározó etnikai összecsapások helyszíne volt Marosvásárhely 1990 tavaszán, amikor az 1989-es forradalom eufóriáját követően elkezdődhetett volna a társadalmi újjáépítkezés Székelyföld hajdani szellemi, kulturális centrumában is.
Marosvásárhely példátlan etnikai összecsapás rázta meg 1990 tavaszán, amelyet azóta is „fekete márciusként” emlegetünk. A történtek kronológiai felsorolása nem szemléltetné pontosan az akkori atrocitások utóéletét, hozadékait, így hát a fekete március nyomába eredtünk.
Erről Tőkés László számolt be hétfői nagyváradi sajtótájékoztatóján.
Emléktáblát avattak vasárnap a Nyugati pályaudvar falán, a parkoló felőli oldalon Puczi Béla tiszteletére, aki az 1990-es marosvásárhelyi magyarellenes pogrom idején a magyarok védelmére kelő cigányokat vezette.
A fekete márciusként ismert, 1990 márciusában történt véres román-magyar összecsapás újbóli kivizsgálását kérte a főügyésztől Biró Zsolt parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke.
Ezüst Tulipán díjjal tüntette ki péntek este Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota Tükörtermében az RMDSZ szövetségi elnöke azokat, akiket sikerült összehívni az 1990. március 19-én az RMDSZ-székház padlására szorult 79 személy közül.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség fontosnak tartja azt, hogy az igazság kiderüljön 1990 fekete márciusáról, hiszen erre a történelmi igazságra kell alapozni a magyarok és románok közötti tartós etnikai békét – írja a 26 évvel ezelőtti marosvásárhelyi eseményekről emlékező pénteki állásfoglalásában Kelemen Hunor.
Kacagásaink címmel adta közre emlékiratait Gálfalvi György marosvásárhelyi író, szerkesztő. A Holnap Kulturális Egyesület és a Noran Libro gondozásában megjelent kötet nagyváradi bemutatója március 17-én, csütörtökön 18 órától lesz az Illyés Gyula Könyvesboltban (Teleki utca). Közreműködik Varga Gábor, a szerzővel a kötetet szerkesztő Szűcs László beszélget.
Amikor kimondjuk azt, hogy március 20-a, akkor minden marosvásárhelyi ugyanarra az 1990-es márciusra, a márciusi tragikus eseményekre gondol – mondta bevezetőjében Borbély László péntek este, a Bernády Házban tartott könyvbemutatóval és filmvetítéssel egybekötött megemlékezésen, a fekete március 25. évfordulóján.
Marosvásárhely, 1990. március 19-20. Az azóta „fekete márciusként” elhíresült magyarellenes eseményeket az egész világ megdöbbenten szemlélte. A történtek alighanem jó időre megváltoztatták a város történelmét, de igen rossz fényt vetetettek az országra is. Voltaképpen mindez Románia „fekete márciusa” is volt
Az 1990-es márciusi eseményekre reflektál ezen a héten az Erdélyi Magyar Televízió több műsora. Így a Híradó egy szerdán kezdődő sorozatban a Fekete Március néven elhíresült marosvásárhelyi történésekre emlékezik, illetve csütörtök este az ugyancsak témába illő Holtpont című riportfilmet is megnézhetik a televíziónézők.
A Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet március 18-án, szerdán 19 órától a fiatal történészgeneráció, illetve dokumentumfilmesek részvételével szervez beszélgetést a Gina Patrichi utca 8. szám alatti székhelyén a 25 évvel ezelőtti Fekete Márciusról.