Mégsem maradhatnak tisztségben a bűncselekménnyel vádolt köztisztviselők
Az alaptörvényt sérti az a nemrég megszavazott jogszabálytervezet, amely megszüntetné a bűncselekménnyel vádolt köztisztviselők automatikus felfüggesztését - állapította meg kedden a alkotmánybíróság.
A képviselőház által tavaly novemberben megszavazott törvénymódosítás ügyében Klaus Johannis államfő kért normakontrollt, mivel szerinte nem sérti az ártatlanság vélelmét, ha egy bűncselekmény - például sikkasztás vagy korrupció - gyanújával bíróság elé állított köztisztviselőt a jogerős ítéletig felfüggesztenek hivatalából, ahogyan azt a módosítást kezdeményező honatyák állítják, hanem az állami intézményekbe vetett közbizalom megőrzését szolgálja.
Az elnök az alkotmányossági óvásban rámutatott: a megvádolt köztisztviselők felfüggesztése nem büntető, hanem megelőző jellegű intézkedés, hiszen ha a megvádolt köztisztviselő ártatlannak bizonyul, automatikusan visszatérhet hivatalába és megkapja azt a bért, amelytől felfüggesztése idején elesett.
A taláros testület kedden megállapította, hogy "kiváltság" lenne és hátrányosan érintené az állami hatóság megítélését, ha tisztségében maradhatna egy bíróság elé állított köztisztviselő. Az alkotmánybíróság egyhangúlag hozta meg döntését.
Az alkotmánysértőnek minősült tervezettel a szociálliberális kormánytöbbség azt próbálta megakadályozni, hogy egy megalapozatlan feljelentéssel vagy önkényes ügyészségi eljárással bírósági döntés nélkül is el lehessen távolítani hivatalukból a vezető tisztségviselőket.
- 35692 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35694 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35694 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35695 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35697 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35697 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni