Büntető törvénykönyvek: aggódnak a külképviseletek, „átláthatóságra” hivatkozik a külügy
Közös állásfoglalásban fejezi ki aggodalmát a Amerikai Egyesült Államok és további tizenegy ország bukaresti nagykövetsége a büntető törvénykönyvek módosításának esetleges negatív következményei miatt. A külügyminisztérium válaszközleményében azt írja: a jogállam megerősítése és a korrupció elleni küzdelem a kormány prioritásai közé tartozik.
„Románia partnereiként és nemzetközi szövetségeseiként felhívással fordulunk a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv módosításában illetékes minden félhez, hogy kerüljék az olyan változtatásokat, amelyek gyengítenék a jogállamot vagy a bűnözés és a korrupció elleni fellépést” – áll a külképviseletek közös álláspontjában.
Szerintük Románia jelentős haladást könyvelhetett el a korrupció visszaszorítása és a hatékony jogállam kiépítése terén. Arra biztatják a romániaiakat, hogy ezen az úton haladjanak tovább – véli a dokumentumot aláíró Belgium, Kanada, Dánia, Svájc, Finnország, Franciaország, Németország, Luxemburg, Hollandia, Norvégia és Svédország romániai külképviselete.
Az aláírók az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében tavaly decemberben ismertetett jelentés következtetéseire hivatkoznak, amelyben arra inti Romániát az Európai Bizottság, hogy minden erejével a reformfolyamatok terén elért fejlődés megerősítésén dolgozzon, vigyázzon arra, hogy ne történjen visszalépés, és védje meg a bírák és ügyészek függetlenségét.
„Figyelemmel követjük a büntető törvénykönyvek módosítását, és aggodalomra ad okot számunkra, hogy néhány ezek közül akadályozhatja a nemzetközi együttműködést a törvényalkalmazás terén, illetve negatív hatással lehet az erőszakos bűncselekmények, a határokon átívelő szervezett bűnözés, a gazdasági bűncselekmények, valamint a drog- és az emberkereskedelem elleni küzdelemre” - mutat rá a közös állásfoglalás, amelyben ugyanakkor arra intik az illetékes hatóságokat, hogy vegyék figyelembe a hazai szakmai szervezetek, illetve a nemzetközi szervek, például a Velencei Bizottság vagy az Európa Tanács keretében működő korrupcióellenes államcsoport (GRECO) véleményét.
Külügyi tárca: nincs ok aggodalomra
A jogállam megerősítése és a korrupció elleni küzdelem a kormányprogram prioritásai közé tartozik – szögezte le válaszközleményében a külügyminisztérium.
A külügyi tárca megjegyzi, az, hogy a partnerországok elismerik a Románia által a korrupció visszaszorítása és a hatékony jogállam építése terén elért haladást, igazolja az illetékes hazai intézmények erőfeszítéseit. „Hangsúlyozzuk, hogy az állami intézmények állandó és átlátható párbeszédet folytatnak az európai és nemzetközi intézményekkel, többek között az igazságügyi törvényekről is, a hatékony nemzetközi együttműködés megkönnyítése és az ország nemzetközi vállalásainak betartása érdekében” – mutat rá a külügy közleménye.
Ebben ugyanakkor kiemelik: az alkotmány értelmében a büntető törvények módosítása a parlament jogkörébe tartozik, és a törvényhozás a megszabott eljárásnak megfelelően jár el.
„A törvénymódosítási folyamat még nem zárult le ez ügyben, a jogszabályok csak azt követően lépnek érvénybe, hogy a parlament elfogadja, Románia elnöke pedig kihirdeti ezeket. Hangsúlyozzuk, hogy a jogállam megerősítése és a korrupció elleni küzdelem a 2018-2020 közötti időszakra vonatkozó kormányprogram prioritásai közé tartozik” – áll még a közleményben.
- 35679 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35681 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35682 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35683 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35684 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35684 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni