Csíky Csengele szerint a minisztérium engedett a katedrájukat féltő pedagógusok zsarolásának.
A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) szakmai alelnökével a romániai közoktatás nehézségeiről, megoldásra váró problémáiról beszélgettünk, kitérve a tanévkezdés és az iskolai óraszámcsökkentés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A 2020-2021-es tanévtől csak az előkészítő osztályokban fog csökkenni az iskolai óraszám, a többi cikluskezdő osztályoknál ezt az intézkedést elhalasztotta a kormány.
Pillanatnyilag kizárt, hogy megszüntessék az előkészítő osztályokat – jelentette ki csütörtökön egy, a speciális igényű gyerekekkel foglalkozó szakkonferencia megnyitóján Monica Anisie tanügyminiszter.
A szenátus október 22-én döntő házként szavazott az ügyben, az államelnök ezúttal köteles volt kihirdetni a módosító javaslatot.
Új kerettantervre, tantárgyak eltörlésére van szükség ahhoz, hogy az iskolai óraszámok az államfő kihirdetésére váró törvény értelmében elemi osztályokban átlagosan 20 órára, gimnáziumban 25 órára, középiskolában pedig 30 órára csökkenjenek.
A szerkesztőségünkbe pénteken eljuttatott állásfoglalás a Johannis kihirdetésére váró tanügyi törvényt módosító javaslat gyakorlatba ültetéséről árul el részleteket.
Az iskolai óraszámok mellett a tananyagot is csökkenteni kell, mert az nem megoldás, hogy ugyanannyi tananyagot kevesebb óraszámba zsúfolnak – vélekedett a Maszolnak Szabó Ödön képviselő.
A szenátusban hétfőn elfogadott tanügyi törvényt módosító javaslat szerint a heti óraszám az elemi osztályokban átlagosan 20 (napi 4), gimnáziumban 25 (napi 5), középiskolában pedig 30 órára (napi 6) csökken.
Ismét elfogadta a képviselőház a tanórák csökkentésére vonatkozó, az államfő által újbóli megfontolásra visszaküldött törvényt, azzal a módosítással, hogy a jogszabály csak a 2020-2021-es tanévtől lép érvénybe.
A változtatások szerint az elemi oktatásban átlagosan 20, a gimnáziumi években átlagosan 25, míg a líceumban átlagosan 30 órájuk lenne a diákoknak hetente.