Harminc éve, 1989. november 9-én leomlott a Berlini Fal, és vele megszűnt a vasfüggöny.
A német államfő köszönetet mondott Közép-Európának a német újraegyesítésért.
A berlini fal egy darabját állítják ki Bukarestben a Román Akadémia Ion I. C. Brătianu Politikatudományi és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének udvarán.
A berlini fal egy rég elfeledett, méretes darabját fedezték fel idén júniusban – jelentette be hétfőn egy helyi politikus, 57 évvel az után, hogy megkezdődött a Nyugat-Berlint körbezáró határőrizeti rendszer építése.
Hétfőn telt el pontosan annyi idő a berlini fal ledöntése óta, amennyi ideig állt a német fővárost és jelképesen egész Európát kettéosztó határépítmény.
Egésznapos ünnepségsorozattal emlékeztek Németországban a berlini fal 25 évvel ezelőtti leomlására. Európa megosztottságának jelképéről, annak negyedszázaddal ezelőtti felszámolásáról Ferenc pápa is megemlékezett, és elődjét, II. János Pál (Karol Józef Wojtyła) lengyel pápát a berlini fal leomlását előidéző történelmi egyéniségnek nevezte.
A berlini fal ledöntésének 25. évfordulóját ünneplik vasárnap Berlinben, a hivatalos megemlékezés délelőtt kezdődött Angela Merkel részvételével.
Kelet-Berlninben Antifaschistischer Schutzwall, azaz Fasisztaellenes Védőfal, Nyugat-Berlinben pedig egyszerűen die Berliner Mauer volt a neve annak a 155 kilométeres hosszúságú, átlagosan 4 méter magas falnak, amely 1961-től 1989-ig kettéosztotta Berlint – családokat, barátokat szakítva el egymástól, és amely Európa megosztottságának fő jelképévé vált.
November 9-én különleges fényistallációval ünneplik a berliniek a Fal leomlásának 25. évfordulóját. A Lichtgrenze, magyarul Fényhatár felépítéséhez 8000 héliummal töltött luftballonra van szükség.
Fischer Iván tervezi a német fővárosban a berlini fal és a vasfüggöny leomlásának 25. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezést, amelyen többek között Angela Merkel és Joachim Gauck is jelen lesznek.