Az illetékes bizottság indoklása szerint a három tudós eredményei döntő jelentőségűek voltak a vér útján terjedő májgyulladás elleni küzdelemben.
Egy tökéletesen fennmaradt, jégkorszaki kutyaszerű állat vizsgálatakor fedezték fel a gyomrában valószínűleg az egyik utolsó gyapjas rinocérosz maradványait.
Az énekesmadarak tíz új faját és alfaját azonosították a kutatók három apró indonéz szigeten.
Mérföldkő lehet a Naprendszeren kívüli élet jelei utáni kutatásban.
A BBTE Magyar Fizika Intézetének egy kutatócsoportja dr. Néda Zoltán professzor irányításával arra keresett választ, hogy az interneten közvetített adatcsomagok sebessége miként változik a feladó és címzett közötti távolság függvényében.
Több mint hétezer új mikrobafajt fedeztek fel a világ óceánjaiban a Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem (HKUST) kutatói, akik a Nature Communications című tudományos folyóiratban ismertették az eredményeiket.
Egy eddig ismeretlen, kenguru méretű, növényevő dinoszauruszt azonosítottak a kutatók öt megkövesedett felső állkapocs alapján a délkelet-ausztráliai Victoria államban.
A megkövesedett ősmaradványok és a mostani bizonyítékok megerősítik azt az elképzelést, hogy a madarak és a dinoszauruszok nem távoli rokonaik egymásnak.
Hatalmas titkos kamrát talált egy nemzetközi tudóscsoport a gízai nagy piramisban. Felfedezésükről a Nature című tudományos folyóirat csütörtökön megjelent számában adtak hírt.
Óriási szobrot tártak fel Ázsia legnagyobb vallási épületkomplexuma, a kambodzsai Angkor Vat ásatásán kambodzsai régészek, akik egy 8-9 évszázaddal ezelőtti kórház nyomait tanulmányozták.
Debrecenben a természet ötödik alapvető kölcsönhatását találhatták meg magyar kutatók.
Szobahőmérsékleten lehet gyémántot gyártani a most felfedezett új szén allotróppal, a Q-szénnel – később akár teljesen kiválthatja a gyémántbányászatot ez a különleges anyag.
Lehet, hogy dán tudósok véletlenül felfedezték a rák ellenszerét. A malária elleni vakcinán dolgoztak terhes nőket vizsgálva, ennek a mellékhatásaként fejlesztettek ki egy teljesen új módszert, amely laboratóriumi körülmények között már nagyon ígéretes.
James Bristle és barátja egy több ezer éves gyapjas mamut csontvázát találták meg munka közben egy dél-michigani szójaültetvényen.
Új, malacorrú patkányfajt fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport Indonéziában, Celebesz szigetén.
Hét apró szárazföldi csigafajt fedezett fel egy nemzetközi (japán, magyar és svájci szakértőkből álló) kutatócsoport Kínában – írja az MTI. Az egyik legkisebb fajból akár tíz példány is elférne egy tű fokán: héjuk magassága 0,86 milliméter. A mikrocsigák a világ eddig ismert legkisebb földi csigái közé tartoznak - írták a szakértők a ZooKeys című szaklapban.
Nemcsak vízjég, hanem sós folyóvíz is található a Marson, legalábbis a vörös bolygó nyári időszakában - jelentették be a NASA szakemberei.
Homo naledi, ez a neve a Dél-Afrikában talált új emberi ősnek. Az emberiség bölcsőjének tartott világörökségi helyszínen találták a több mint 1500 csontot, amelyek vizsgálatakor kiderült, egy eddig nem ismert ősről van szó.
Ha ugyanazzal a geometriai alakzattal képesek vagyunk hézagmentesen kitölteni egy lapot, akkor arra az alakzatra azt mondjuk, hogy lefedi a síkot. Le tudják fedni a síkot a háromszögek és a négyszögek is, ezt nem is nagyon kell bizonygatni. Ugyanezt azonban más mértani formákkal elérni nehezebb. 1985 óta nem is fedeztek fel új ötszöget, ami hézagmentesen fedi a síkot.