A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont 2020-ban is meghirdeti a Siculus fesztivál versenyfelhívását, az erdélyi zenekarok seregszemléjét.
Legutóbb Szilágycsehben mutatták be a „tanoncok" munkáit.
Szenteste napjához sok mágikus tartalommal telített hagyomány kötődik – mondta Tátrai Zsuzsa néprajzkutató kedden az M1 aktuális csatornán.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványról az alapító Sapientia Alapítvány elnöke, Kató Béla református püspök és a kuratórium elnöke, Kelemen László, a budapesti Hagyományok Háza igazgatója beszélt az alakuló ülés előtti kolozsvári sajtótájékoztatón.
Az anyaországban ez a legnagyobb kültéri jótékonysági akció.
A tavaly indult kezdeményezés nagy sikernek örvendett, az együttes a hivatalos Facebook-oldalán felhívást is közzétett, miszerint üzenetben várják azokat a fényképeket, amelyek a népviseletbe öltözött munkaközösségekről készültek.
Igazi erdélyi összefogás révén elkészült az első közadakozásból létrejött közösségi ház Szatmár megyében, amely a magyar néphagyományok ápolásának, tanításának és népszerűsítésének az otthona.
Filmvetítésekkel, kiállítással, könyvbemutatóval, az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjak átadásával ünnepel Székelyudvarhelyen a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont.
Január 17-én a Magyar Kultúra Napját ünneplő székelyudvarhelyi rendezvénysorozat részeként mutatja be a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a 2016-ban támogatott néprajzi dokumentumfilmeket.
A szentes énekeket, népi imákat életre keltő Paraliturgiát vasárnap 16 órától a farkaslaki római katolikus templomban hallgathatja meg a közönség.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont májusban Hargita megye négy térségében szervez mesterség-bemutatókat. A bemutatókat négy helyszínen rendezik meg Csík, Gyimes, Gyergyó és Udvarhely régiókban, egy-egy tájház vagy múzeum udvarán. Minden régióban 2-3 helyi mester bevonásával zajlik az oktatás.
A Gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumban hagyománya van még a hagyományőrzésnek is: idén tartották a XIII. Hagyományőrző napot. A legnépszerűbb program kétségkívül az iskola előtti téren zajló körtánc volt, melyen több mint félezer székelyruhás tanár, diák, véndiák ropta a táncot szinte fél órán át.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont új, 2015-ben megjelent könyveit mutatja be Lövétén, a Népházban 2016. április 25-én, hétfőn 18 órától. A rendezvényt a település polgármesteri hivatalával közösen szervezik.
A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó népi szokások felelevenítése a célja Székelyudvarhelyen az Artera Alapítvány által szervezett Mesés tojások rendezvénynek. A találkozóra idén nagypénteken került sor az Artera Kis Míves Házban.
Az első önálló moldvai hagyományőrző formáció, a Szályka Rózsa Csángó Hagyományőrző Együttes Csángó Menyekező című produkcióját láthatja a közönség április 2-án a Magyarság Házában.
Február 5-én, pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház Emeleti Kiállítótermében dokumentumfilm-bemutatót tekinthetnek meg, ahol a Mézeskalácsosság (Hagyományos mézeskalács-készítés Kézdivásárhelyen) és a Szilvapálinka-főzés (Szilvaszedés Sepsiszentgyörgyön, szilvapálinka-főzés Felsőcsernátonban) című dokumentumfilmek kerülnek levetítésre.
Elkészültek azok a dokumentumfilmek, amelyek a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Hargita Megye Tanácsa pályázatán kaptak anyagi támogatást. A Forrásközpont kezdeményezte program célja Hargita megye néprajzi értékeinek bemutatása filmes eszközökkel. Az idei hét alkotás között portréfilmek, a székely konyhát, babonákat, víz hajtotta szerkezeteket megjelenítő alkotásokat találunk.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és Hargita Megye Tanácsa a hétvégén tartotta őszire tervezett néptáncfesztiválját, színes táncműsorral és népzenével töltve meg Székelyudvarhely város több helyszínét is.
Népi motívumok mai használatban címmel kézműveseknek szervezett képzést június és augusztus között a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és Hargita Megye Tanácsa. A nyolcalkalmas, csütörtök délutánonként megtartott képzést Bartos Tünde bútorfestő vezette, és gyakorlott kézművesek vettek részt, akik közt találunk bútorfestőt, szövőt, hímzőt, csipkehorgolót és üvegfestőt.