Egyetlen hónap alatt 7 százalékról 8,43 százalékra ugrott a költségvetési hiány.
Florin Cîţu rámutatott, a 74,04 milliárd lejes deficit több mint felét, 40,74 milliárd lejt (GDP-arányosan 3,88 százalék) a koronavírus-járvány hatásainak enyhítését célzó különféle kedvezmények.
A prognózis sokkal optimistább az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap előrejelzéseinél.
De a pénzügyminiszter szerint dübörög a gazdaság.
Véleményük szerint recesszióba taszítja jövőre a gazdaságot a fedezet nélküli nyugdíjemelés.
A szociális kiadások 22 százalékkal emelkedtek, ami magában foglalja a szeptember 1-től hatályba lépett 14 százalékos nyugdíjemelést.
A nyugdíjpont 40 százalékos emelése 2021-ben 11 százalék fölé növelné a GDP-arányos költségvetési hiányt, ami rendszerszintű kockázatot jelent Románia számára.
Jövőre akár 35 százalékkal is meghaladhatják az állami kiadások a bevételeket, ami bizalmatlanná teheti a hitelezőket, nagyon megdrágíthatná a hiány finanszírozását.
Szigorúan gazdasági szempontból nem indokolt a nyugdíjemelés, hiszen az átlagbér növekedését ezidáig követte a nyugdíjak alakulása.
A hiány közel 50 milliárd lej.
Júniusban visszatért a vállalkozási- és az építkezési kedv az országban, nőtt a lakossági fogyasztás.
A tárcavezető szerint a hiány növekedését az okozta, hogy nagyjából 20 milliárd lejjel csökkentek a bevételek és 30 milliárddal nőttek a kiadások.
Cîţu elmagyarázta: a növekedés egyrészt a büdzsébevételek csökkenése miatt következik be, tekintve, hogy közel 31 milliárd lejjel kevesebb összeg folyik be az államkasszába, ez pedig 3 százalékos növekedést ad hozzá a deficithez.
Miközben az üzemanyag-eladás drámai mértékben visszaesett a második negyedévben, a jövedéki adóból állítólag csak 3,3 százalékkal kevesebb folyt be az év első hat hónapjában tavalyhoz képest.
Aggasztónak nevezte szerdán Ludovic Orban kormányfő a költségvetési hiányt, kijelentve, hogy minden költségtöbblettel kapcsolatban óvatosságra van szükség.
Öt hónap alatt a költségvetési hiány elérte a GDP 3,59 százalékát Romániában - tájékoztat a HotNews a pénzügyminisztérium adataira hivatkozva.
Az elnök szerint a gazdaság nem állt le, csak bizonyos ágazatok szüneteltek.
Az állam bevételei 23,2 milliárd lejjel csökkennek.
Az államháztartás hiánya el fogja érni az 5 százalékot, ha elhúzódik további egy vagy két hónapig a koronavírus-járvány előidézte válság - nyilatkozta hétfő este Virgil Popescu gazdasági miniszter.
Florin Cîțu ügyvivő pénzügyminiszter és miniszterelnök-jelölt szerint Bukarestnek hiteles és fenntartható terve van az államháztartási hiány csökkentésére.