Az édesség, a kozmetikumok, a személyi ápolási termékek és a tisztítószerek nagyja érkezik külföldről, az üdítők és a sör jellemzően idehaza készülnek.
„A multinacionális cégek meghatározó szerepet töltenek be Erdély gazdaságában: tudást osztanak meg a helyiekkel, és tanárként lépnek fel, hiszen van is olyan tudás a tarsolyukban, amelyet átadhatnak."
A versenyszférában dolgozóknak csupán egyharmada áll multik alkalmazásában.
Csak tavaly 300-nál több áruházat és boltot nyitott idehaza nyolc nemzetközi áruházlánc. A városok meghódítása után a multik immár községekben is terjeszkednek.
Pozitív hatása lesz a szerdán elfogadott új adórendszernek, írta kormányfő csütörtök este a Facebook-oldalára. Mihai Tudose ismét bírálta a multinacionális vállalatokat.
Dupla hatásfokkal dolgoznak a multik dolgozói a hazai vállalkozások alkalmazottaihoz képest. Magyarországon még nagyobb a kontraszt, ott a multik háromszor hatékonyabbak.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt – amely hangzatos szavaiban az ország boldogulását és felemelését akarja – szavaival és cselekedeteivel csupán rosszat tesz az országnak. Újabban egyre inkább támadja a multinacionális cégeket – amelyek nélkül azonban Romániát alighanem a gazdasági csőd fenyegetné.
A multinacionális cégek egy hazai áruházában jelenleg átlagban 43 ember végzi el azt a munkát, ami 2008-ban még 102 alkalmazott feladata volt.
A multinacionális vállalatok romániai alkalmazottai átlagban évi bruttó 15 ezer dollárt (havi 4875 lejt) keresnék, a negyedét annak, mint az ugyannál a cégnél más európai országban dolgozó társaik.
A multinacionális vállalatok kolozsvári alkalmazottait jobban fizetik, mint delhii vagy kalkuttai kollégáikat, ám egy zürichi hatszor többet keres náluk.
Az elhibázott privatizációs stratégiáknak tudható be, hogy nincs egyetlen román résztulajdonban levő multinacionális cég sem, ám több vállalatban is megvan a potenciál a határon túli terjeszkedésre. A román cégek egyelőre még idehaza sincsenek egy súlycsoportban a külföldi tőke érdekeltségeivel.