1700 fényképen tekinthető meg a világ 55 országának 238 nemzetiségi népviselete.
Közel 300-an válaszoltak estig arra a pénteki felhívásunkra.
Nem cifra, mint más erdélyi régiók öltözetei, viszont így is mély érzelmeket vált ki viselőjéből: nemzeti szimbólum, közösséghez való tartozás, örökség.
A rendezvény megszervezése egy ideig kétséges volt.
Ehhez a naphoz bárki csatlakozhat, aki otthon, a munkahelyén, vagy éppen a bevásárlását intézve magára ölti a székely népviseletet.
Legutóbb Szilágycsehben mutatták be a „tanoncok" munkáit.
„Szeretném, hogy a ruháim által is megismerhessék az emberek a széki népviseletet, és arról is tudomást szerezzen a társadalom, mennyi munka és odaadás rejtőzik az anyagok alakításában”.
A Székely Népviselet Napjával hangolódtak rá pénteken Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napjára.
A tavaly indult kezdeményezés nagy sikernek örvendett, az együttes a hivatalos Facebook-oldalán felhívást is közzétett, miszerint üzenetben várják azokat a fényképeket, amelyek a népviseletbe öltözött munkaközösségekről készültek.
Minden székely népviselettel rendelkezőt arra biztatnak, hogy ezen a napon öltse magára viseletét vagy viseletének valamely darabját, és így induljon munkahelyére, ügyeket intézni vagy akár bevásárolni.
Július 6-án és 7-én Székelyföld számos portáján legszebb viseletükbe öltöznek a leányok és legények, és lelküket is ünneplőbe öltöztetve indulnak Csíkszereda főterére az Ezer Székely Leány Napjára.
Minden értelemben a hagyományokhoz híven szervezik meg idén is az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói Nyeregben. Idén Tusnádfürdő a rendezvény tiszteletbeli házigazdája.
Román és magyar népviseletbe öltözve mentek dolgozni pénteken a Hargita Megyei Munkafelügyelőség (ITM) alkalmazottai, így ünnepelték a hímzett ing napját, valamint a román és magyar népviselet szépségét.
Két világrekordot állított fel vasárnap Beszterce-Naszód megye. Az első rekordot a tömeges népviselet, a másodikat a legnagyobb román néptánc kategóriában állították fel, jelentette be hétfőn a megyei tanács elnöke, Radu Moldovan Facebook-oldalán.
Július első szombatján, a csíksomlyói Nyeregben tartják a néptánc, a népzene és a népviselet legnagyobb székelyföldi ünnepét. Az Ezer Székely Leány Napjának idei tiszteletbeli házigazdája Csíkszentimre község.
Aki soha nem járt még Erdélyben, az is valószínűleg kedvet kaphat hozzá, ha megtekinti Dávid Botond székelyudvarhelyi fotóművész felvételeit. A fotográfus Erdély arcai címet viselő sorozata népviseletbe öltözött lányokat mutat be, a sorozatban feltűnnek Udvarhelyszék, Sepsiszék, Csíkszék és Marosszék lányai néprajzi hitelességgel összeállított népviseletekbe öltözve.
A népviseletből inspirálódott ruhakölteményekből tartanak divatbemutatót szombaton délután 5 órától a marosvásárhelyi Kultúrpalotában. A Phoebo Egyesület hetedik alkalommal szervezi meg a különböző korok stílusából ihletett ruhaparádéját, amely az idén a népviseletből inspirálódott. A mai eseményen Erdély több városából jelen lesznek a divatkreátorok: iskolások, egyetemisták és tapasztaltabbak.
„Divat a népviselet” címmel inspirációk és hagyományos népviseletek bemutatója lesz november 27-én, pénteken, 18.00 órakor a Csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Az erdélyi romák is kiveszik a részüket a „menekült-bizniszből”: cigány népviseletbe öltöztetik pénzért a migránsokat, és így segítik őket eljutni őket Németországba – idézte pénteken a Mediafax az egyik kolozsvári roma vezető nyilatkozatát.
Népművészeti értékeket ápol a Szabad Székely Egyesület, és ezt segítette anyagilag Hargita Megye Tanácsa. Pályázaton nyert pénzen egy rend ünnepi férfi viseletet, három rend hétköznapi férfi viseletet, egy rend ünnepi női viseletet és egy rend hétköznapi női viseletet vásárolt az egyesület. A ruhákat minden olyan fiatal viselheti, aki szívügyének tekinti az egyesület célkitűzéseit és aktívan részt vesz azok megvalósításában