Ahhoz, hogy az ünnepeket önmagunkkal szemben minél hitelesebben töltsük, nem árt elfogadnunk, hogy azok nemcsak a magasztos és felemelő érzésekről szólnak. Nem válhatunk gombnyomásra vidámmá, derűssé, felhőtlenné és gondtalanná, csupán attól, hogy a naptár szerint eljött a karácsony.
Kicsi, 3-6 éves gyerekeink számára igenis teremtsük meg a mesevilágot, szórjunk titokban egy kis lisztet az előszoba padlójára, hagyjuk résnyire nyitva a kályhaajtót, maradjon egy angyalszárnyból kihullott tollpihe a karácsonyfa közelében, jöjjön a varázslat, merjünk játszani, gyermeki szemmel kíváncsinak lenni.
Bár a kiégés-szindrómát elsősorban a felnőttekkel és a munkahelyi stresszel azonosítjuk, gyerekeknél is megmutatkozhat.
Gujdár Gabriella klinikai pszichológus, Hétköznapi pszichológiánk sorozatunk szerzőjét kérdeztük.
Tömbházban a szomszédok hirtelen elutasítóvá válnak, faluhelyen teljes történetek terjengnek a karanténban lévőkről. Gujdár Gabriella klinikai pszichológust, induló Hétköznapi pszichológiánk sorozatunk szerzőjét kérdeztük a vírusbántalmazásról, amely észrevétlenül szivárgott köreinkbe.
A jól bejáratott rutinok, amelyek eddig sok család életét meghatározták, ingatagok, nem léteznek – ez kiváltképpen megnehezíti a járvány okozta szorongásokkal való megbirkózást, hiszen nehéz a „lesz-e holnap iskola?”, „mi lesz a gyerekekkel, ha online oktatásra kényszerülnek, a szülőnek viszont dolgoznia kell?”, „mi történik, ha egy családtag megfertőződik?” gondolatok között lavírozni. Egyszerre túl sok a változás, a krízisidőszak felemészti az energiákat.
A szülőkre az eddigi évekhez képest a járványidőszakban több otthoni oktatás hárul, és ez bizony gyakorta gyermek-szülő „harcokat” eredményez. Hogyan folyhatnak bele a tanításba az anyák és apák? Fel kell csapniuk tanítónak, változtatniuk kell az elvárásaikon? Keresztesi Polixéna iskolapszichológust kérdeztük.
Egy kutatás igazolja, hogy az ember akár tízszer is hazudhat naponta.
A testről kialakított negatív képet az is nehezíti, ha a gyermek megtapasztalja, anyja nem tekint elfogadással saját testére sem: az „akkora vagyok, mint egy bálna” kijelentések, vagy az önmagát folyamatosan lekicsinylő mondatok azt közvetítik a csemete felé, hogy a test utálatos, rossz, nem szerethető.
On-line pszichológiai tanácsadásban részesülhetnek a koronavírus-járvány miatt elrendelt elszigetelődés idején az autizmus spektrumzavarral küzdő gyerekek szülei.
A depresszióról senki sem azért akar többet tudni, mert szenzációra vágyik. Alább azonban tizennégy „szenzációs” történet olvasható: betegségéről vall névtelenül tizennégy érintett, mindannyian élő bizonyítékai annak, hogy ki lehet lábalni korunk leggyakoribb kórjából.
Fontos, hogy a szülőktől, nagyszülőktől örökölt érzelmi gazdagságot továbbvigyük, az, hogy van múltunk, azt jelenti, lesz jövőnk.
A gyerekekkel ellentétben a szülők többsége várja az iskola vagy óvoda kezdetét. Azoknak a szülőknek azonban, akiknek először indul iskolába a csemetéje fejtörést okozhat a tanévkezdés.
Nagy médiavisszhangot váltott ki a tavalyi év végén, hogy döntő házként fogadta el a szenátus azt a törvénytervezetet, amely tiltja az iskolai bántalmazás (bullying) minden formáját.
A szerelmesek ünnepe vagy inkább a virágüzleteké?
A gyász több szakaszból álló bonyolult folyamat, melynek végső soron az egyik funkciója, hogy visszasegítsen az életbe.
A valódi kapcsolatok hiánya és a virtuális kapcsolatok erősödése a jellemző napjainkban.
Növelni kell az iskolapszichológusok, logopédusok és mediátorok álláskereteinek számát – jelentette ki Csép Éva Andrea képviselő szerdán a parlamentben.
Új sorozatunkban szakemberek segítségével mutatjuk be a Z generációt – az 1995 után születetteket.
Az oktatási minisztériumnak megoldást kell találnia arra, hogy a törvényes előírásokat mielőbb gyakorlatba ültesse és növelje az iskolai szakszemélyzet számát - mondta Csép Andrea Maros megyei képviselő.