A völgységi város 1995-ben székely kaput állított, majd mellette parkot hozott létre a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége, amely az 1944-ben Magyarországon otthonra talált népcsoport történetét idézi fel.
Lehetőséget akartak adni a románoknak is, hogy anyanyelvükön ismerjék meg a magyar történészek álláspontját a székelység történetéről.
Izsák Balázs szerint az aláírásgyűjtés nem állt meg, csak szünetel.
Szóló népdaléneklési versenyt rendez a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége Bonyhádon, a verseny célja az archaikus bukovinai népdalkincs továbbéltetése.
Maroknyi székely címmel újabb dokumentumfilm készül a bukovinai székelyek történetéről Bonyhádon.
Bukovinai székely szokás szerinti kokonyaszentelést, azaz húsvéti ételszentelést tartottak a nagyszombati szentmise után a Tolna megyei Kismányokon.
A strasbourgi emberjogi bírósághoz fordult az Emberi Méltóság Tanácsa.
Az MTA az NVB felkérésére foglalt állást ebben a kérdésben.
A kezdeményezést 1022-en támogatták érvényesen, a Magyar Tudományos Akadémia szerint viszont a székelyek nem értelmezhető önálló nemzetiségként. A honos népcsoporttá nyilvánításról az Országgyűlés dönt.
Eredményesen valósult meg a Székelyek a magasban sorozat legutóbbi expedíciója két székelyföldi hegymászó - Csenteri Levente és Tulit Zsombor – számára.
Semjén Zsolt, a nemzetpolitikáért felelős magyar miniszterelnök-helyettes szerint káros és veszélyes az a kezdeményezés, ami a székelységet a magyar nemzettől különböző nemzetiségként akarja meghatározni.
Természetellenesnek, meggondolatlannak és nevetségesnek tartja a romániai magyar pártok és szervezetek vezetőinek többsége azt a polgári kezdeményezést, miszerint a székelységnek külön népcsoportot kellene alkotnia Magyarországon.
Bukovinai székely lakodalmast adnak elő négy nemzetiség táncosai az idei Bukovinai Találkozások Nemzetközi Folklórfesztiválon, amelyet 28. alkalommal rendeznek meg Bonyhádon.
Hitelesítette a székelyek honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló választópolgári kezdeményezést a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén.
Élővé tenné a székely hagyományokat a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének új elnöke, ennek jegyében alakítják át a szövetség legnagyobb szabású programját, az augusztusi Bukovinai Találkozások nevű fesztivált is.
A székely menekültek befogadásának centenáriumára emlékeztek Hajdúnánáson vasárnap, szeptember 16-18. között. 1916 őszén több mint 3000 csíki székely talált otthonra a Hajdú-Bihar megyei városban a román hadsereg betörésének következményeként.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében 2016. március 31-én, csütörtökön 19 órától László Gyuláról, a nemzetközi hírű régészprofesszorról készített „Áldom a Teremtőt” című portréfilmet mutatják be Jelenczki István, a film rendezőjének jelenlétében.
Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központtal, illetve a Tarisznyás Márton Múzeummal partnerségben február 19-én, pénteken 18 órakor bemutatja A székelység története második, javított változatban megjelent, hiánycikknek számító könyvet.
Sántha Attila székelyföldi nyelvész szerint a Duna, a Fekete tenger, a Prút és a Dnyeszter folyók által határolt területen lehetett az a Csigla mező, ahová a középkori krónikák szerint visszavonult Attila hunjainak maradéka.
Tucatnyi kezdő hegymászó hódította meg idén Európa legmagasabb csúcsát. Tulit Zsombor sepsiszentgyörgyi helymászó, a „Székelyek a magasban expedíciósorozat - Mont Blanc kezdőknek” program kezdeményezője szerint idén negyvenen jelentkeztek felhívásukra, a három hónapos intenzív felkészülés során választották ki a tizenkét erdélyi résztvevőt.