FRISSÍTVE – Székelyföldi terrorvád: Lomniciék nemzetközi síkra terelik az ügyet


-A A+

FRISSÍTVE: Nemzetközi síkon folytatódik a küzdelem a terrorizmus vádjával öt-öt év szabadságvesztésre ítélt székelyföldi férfiak, Beke István és Szőcs Zoltán érdekében – jelentette be Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa nevű civil szervezet elnöke pénteken egy budapesti sajtótájékoztatón.

Lomnici Zoltán – a magyar Legfelsőbb Bíróság volt elnöke – közölte: a szerinte ártatlanul elítélt két férfi érdekében már a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordultak, az eljárás elősegítéséhez pedig Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő saját költségén lefordíttatta a peranyagot angol és magyar nyelvre.

Az európai uniós parlamenti választások után majd szeretnének mihamarabb egy közmeghallgatást Brüsszelben, amelyen felhívnák a figyelmet a romániai magyarság helyzetére, és a Beke–Szűcs-ügy törvénysértő voltára, továbbá petíciót nyújtanak be az Európai Parlamentnek is, amelyen keresztül ráirányítják a figyelmet a román hatóságok magyarellenes tevékenységére, különösen a bebörtönzött székelyek ügyére – mondta el Lomnici Zoltán.

Emlékeztetett, az újabb lépésekre azért van szükség, mivel kedden a román legfelsőbb bíróság elutasította az elítéltek felülvizsgálati kérelmét annak ellenére, hogy az ügyvédek egyértelműen elmondták, milyen súlyos eljárási szabálytalanságok történtek, és hogy miért nem áll meg a terrorizmus vádja. Ez alapján biztosak voltak benne, hogy az Európai Unió tagjának számító Romániában jogszerű döntés születik, ehelyett politikai határozatot hoztak, amellyel – véleménye szerint – azt szerették volna üzenni, hogy ha a magyarság a megmaradása érdekében a véleményét bármilyen módon kifejti, akkor megtorlásra számíthat – hangoztatta az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke.

Lomnici Zoltán a döntést elfogadhatatlannak és az egész magyar nemzetet sértőnek minősítette, hozzátéve, hogy a két székely elítéltet politikai fogolynak tekintik.

Hozzátette, a külhonban élő magyarság ma Európában a leginkább üldözött nemzet, a román állam pedig „keresztényüldözést” folytat, az emberi jogok mellett ugyanis a magyar keresztény kisebbség jogait is csorbítja. Erre a nemzetközi közvélemény figyelmét is fel kell hívni, csíksomlyói a pápalátogatás pedig jó alkalom lehet erre – jegyezte meg.

Fejér László, Románia szenátusának Székelyföldet képviselő szenátora úgy vélekedett, a román legfelsőbb bíróság a felülvizsgálati kérelem elutasításával a titkosszolgálatokat védi, és meg akarja félemlíteni a magyarokat, a székelyeket, hogy beolvadjanak a többségi társadalomba vagy hagyják el az országot. Elmondta azt is, hogy beadvánnyal fordultak az Európai Tanács főtitkárához és elnökéhez is, amelyben ismertették a magyarság sérelmeit, levelükre várják a választ. Továbbá személyesen beszélt a feketehalmi börtön igazgatójával is, hogy könnyítsenek azokon a körülményeken, amelyeken lehetséges – közölte Fejér László.

Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt 2018 júliusában öt-öt év börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a legfelsőbb bíróság, mert lehallgatott beszélgetéseikből és a Beke István lakásán talált petárdákból a hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű pokolgépet akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén. A vádirat szerint a két székelyföldi férfi a helyi román közösségre akart ráijeszteni, hogy máskor ne szervezzen katonai parádét a nemzeti ünnepen. Az elítéltek jogi képviselői szerint azonban az állítólagos robbanószerkezethez használatos petárdák senkinek az életét nem veszélyeztették, másfelől a vádiratban leírt bűncselekmény célja nem felel meg a terrorizmusról szóló törvényben felsorolt, országos és nemzetközi szintű fenyegetést feltételező meghatározásnak. Utóbb ejtették a terrorizmus vádját, s csak annyi büntetést szabtak ki rájuk, amennyit az előzetesben töltöttek, de a legfelsőbb bíróság utóbb módosította a vádat, és bebörtönözte a két férfit. Felülvizsgálati kérlemüket kedden visszautasították, így le kell tölteniük a büntetésüket.







EZT OLVASTA MÁR?

X