A CNSAS ítéleteinek egy része alapfokú, másik része jogerős.
A szövetségnek eddig erről nem volt tudomása.
Băsescu tagadja a vádakat.
Az átadás határideje november 1-je.
A Rendszerváltás 30 gyűjtőcím alatti kerekasztal-beszélgetések sorozatának második kiadásán voltunk a Kolozsvári Magyar Napokon.
A román kommunistaellenes mozgalom jelképe, Doinea Cornea utcájában állt őrséget.
Megosztotta a román közvéleményt a Securitate utolsó főnökének halála. Iulian Vladot sokan hősként tisztelik most, aki megakadályozta a vérontást az 1989-es decemberi események idején, mások viszont a hírhedett román politikai rendőrség vaskezű vezetőjét látják benne, aki szolgalelkűen teljesítette Nicolae Ceausescu parancsait.
Meghalt Iulian Vlad, a hírhedt Securitate utolsó parancsnoka, aki az 1989-es decemberi forradalom idején vezette a kommunista diktatúra politikai rendőrségét.
86 éves korában meghalt Tudor Postelnicu, a Ceaușescu-korszakban működő politikai rendőrség, a Szekuritáté volt vezetője. 1978-tól dolgozott a szekunak, majd belügyminiszter volt.
Munkatársunk a napokban áttanulmányozta a szekus dossziéját. Ledöbbent mindattól, amit a dokumentumokat átlapozva megtudott magáról. Szubjektív beszámolója következik.
A legfelső bíróságon folytatódik csütörtökön Gheorghe Ursu volt disszidens kínzóinak pere, miután februárban az egyik vádlott, Vasile Hodiş, a szekuritate volt tisztje, haladékot kért azért, hogy ügyvédet alkalmazhasson.
Kacagásaink címmel adta közre emlékiratait Gálfalvi György marosvásárhelyi író, szerkesztő. A Holnap Kulturális Egyesület és a Noran Libro gondozásában megjelent kötet nagyváradi bemutatója március 17-én, csütörtökön 18 órától lesz az Illyés Gyula Könyvesboltban (Teleki utca). Közreműködik Varga Gábor, a szerzővel a kötetet szerkesztő Szűcs László beszélget.
Hetvenöt évvel ezelőtt született Illyés Kinga, az erdélyi magyar színjátszás meghatározó személyisége. Megalkuvásra képtelen jellemére, felejthetetlen alakításaira Gáspárik Attila színész, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója emlékezik.
Nem mindenkit érdekel, hogy volt-e szekus dossziéja, ám amikor kiderül, hogy volt, és valaki még fel is tárja azt, akkor kezd érdekfeszítővé válni a dolog. Hiszen a művészek, ahogy Elekes Károly, a MAMÜ csoport egyik tagja fogalmazott, „nem csináltak semmi rosszat, igazából nem politizáltak, a művészet volt az életük” – ennek ellenére megfigyelte őket a Szekuritáté.
Egy informátor a jelentéseiért nem kapott túl nagy összeget, száz-kétszáz lejt, de mellesleg kapott valami olyasmit, amit ő kért – derül ki Molnár János Szigorúan ellenőrzött evangélium című könyvéből, amely a református egyház és a Szekuritáté kapcsolatáról számol be, annak dokumentumait közli.
Ügynöklét Romániában magyar politikai filmek tükrében címmel szervez vetítéssorozatot a Balassi Intézet bukaresti központja, amely ebből az alkalomból először mutat be a közönségnek két magyar dokumentumfilmet.