Szénanátha: ma népbetegség, korábban státusszimbólum
A pollenallergiáról az elmúlt évtizedben kezdtek népbetegségként, civilizációs betegségként beszélni, mikor jelentősen megnőtt az erre panaszkodók aránya, de modern korszaka már 200 éve elkezdődött. Ekkor írták le ugyanis először a „szénanáthát”. Arról, hogy mit gondoltak a 19. században erről a betegségről, a multkor.hu gyűjtött össze néhány érdekességet.
A „szénanátha” kifejezés a 19. századból származik, és azon a tévedésen alapul, hogy a nyári friss széna illata okozza az irritációt. A tüneteket először egy brit orvos, John Bostock írta le 1819-ben, aki nem értett egyet azzal, hogy a széna és a nátha között összefüggés lenne, ezért az angolban is használatos „hay fever” (szénaláz) helyett „catarrhus aestivus”, azaz „nyári hurut” néven utalt a betegségre. A pollen szerepére kollegája, Charles H. Blackley 30 évvel később jött rá.A 19. század második felében arisztokrata betegségnek számított a szénanátha, azt figyelték meg, hogy elsősorban orvosok vagy papok szenvedtek benne. Emiatt státusszimbólummá vált. Az Egyesült Államokban gazdag középosztálybeliek számára szénanátha-szanatóriumot is létrehoztak.
A The Petersburg Times című ausztrál lap 1896. szeptember 11-i számában megjelent cikk szerint a pollenallergia kezelésére nem csak szanatóriumi üdülést, tengerparti sétát, hajókázást, vagy „sűrűn lakott városban” tartózkodást ajánlottak, hanem a dohányzást is, mégpedig úgy, hogy a füstöt a lehető legtovább tartsa szájban, majd orron át fújja ki a beteg.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni