Vita a kormányban: szükség van-e minimálbérre Romániában?
Az EU 28 tagállama közül 22-ben létezik minimálbér, köztük valamennyi ex-szocialista országban. A nettó minimálbér csak Bulgáriában és Litvániániában kisebb, mint nálunk.
A kormányon belül is vitát gerjesztett Eugen Teodorovici pénzügyminiszternek a minimálbér megszüntetésére, illetve annak a közalkalmazotti szférára való korlátozására célzó felvetése, az üzletemberek azonban kitörő lelkesedéssel fogadták.
„Pompás ötlet! A minimálbér gazemberség, vannak olyanok, akik kapják, függetlenül attól, hogy dolgoznak-e avagy nem” – nyilatkozta Florin Pârvu, a Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának alelnöke, a télen nem üzemelő tengerparti vendéglátóipari cégek alkalmazottaira utalva. A Romániai Üzletemberek Egyesülete szintén kapva-kapott a javaslaton, az érdekvédelmi szervezet szerint a havi minimálbért minimális órabérrel kellene helyettesíteni.
Érthető módon a szakszervezetek kevésbé lelkesek. Bogdan Hossu, a Cartel Alfa elnöke szerint „aggasztó, hogy egy ennyire fontos miniszternek a minimálbér megszüntetését célzó elképzelései vannak”. A szakszervezeti vezető ironikusan megjegyezte, hogy a pénzügyminiszter valószínűleg kilépett a PSD-ből, majd emlékeztetett rá, hogy Teodorovici javaslata ellentétes az Európai Unió ajánlásaival.
Hossunak abban feltétlenül igaza van, hogy a minimálbér megszüntetését célzó javaslat furcsán hangzik egy szociáldemokrata politikus szájából. Igaz ugyan, hogy egy sor, hagyományosan szociáldemokrata berendezkedésű országban (Ausztria, Svédország, Finnország, Dánia, Norvégia, Izland) nincs minimálbér, ám ezek a kontinens leggazdagabb államai közé tartoznak, ahol a fizetések egyébként is magasak, ráadásul a bérolló szűkebb, mint nálunk, kisebb a legnagyobb és a legkisebb fizetések aránya.
Csak Bulgáriában és Litvániában kisebb
Az EU-n belül 22 tagállamban létezik minimálbér. Ez Luxemburgban a legnagyobb, bruttó 1999 euró, majd Írország és Németország következik 1834, illetve 1818 euróval. Mi, a magunk 416 eurójával, a ranglista hátulról harmadik helyét foglaljuk el, csupán Bulgáriát és Litvániát előzzük meg. Déli szomszédunknál a törvény által előírt minimális jövedelem 261 euró, a litvánoknál pedig 400 euró. Hosszú éveken át utolsó előttiek voltunk, Litvániát azért előztük meg, mivel a társadalombiztosítási hozzájárulásnak a munkavállalókra való kizárólagos terhelése a bruttó bérek mesterséges növekedését idézte elő.
Érdekesség, hogy nettó minimálbér összege a kontinens EU-n kívüli államai közül Szerbiában és Montenegróban is nagyobb, mint nálunk. Az egykori szocialista országok közül Szlovéniában a legnagyobb a minimálbér, 805 euró. Bár a minimálbér összege alacsony Romániában, az arra kivetett adóteher viszonylag magas, 44 százalékos. Ennél nagyobb adóval csak hat tagországban sújtják a minimálbérből élőket. A legkevesebbet, 15 százalékot, Írországban vonnak el az összegből.
Egyes szakértők szerint a minimálbér megszüntetésének elhanyagolható hatása lenne a hazai bérszintre, tekintettel az akkut munkaerőhiányra, ami a munkavállalóknak kedvez. Ennek némileg ellentmond, hogy a szakszervezetek több százezerre teszik azoknak az alkalmazottaknak a számát, akik az adóreform miatt január 1-től kevesebb pénzt kapnak kézhez, mint korábban, mivel a munkáltatók nem emelték fel a bruttó bérüket, habár ez számukra semmiféle pluszköltséggel nem járt volna.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni