Januárban 6,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában
Januárban 6,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához mérten - közölte kedden az országos statisztikai intézet. A szezonális és naptárhatással kiegészített adatok szerint 6,1 százalékos volt a növekedés üteme.
A kiigazítatlan növekedéshez főleg a nem élelmiszerek értékesítésének 9,4 százalékos emelkedése járult hozzá. Az üzemanyag-eladás 5,8 százalékkal emelkedett, míg az élelmiszerek értékesítése 4,3 százalékkal volt nagyobb tavaly januárhoz mérten. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és naptárhatással korrigált adatok szerint 1,9 százalékkal csökkent a forgalom.
Tavaly 5,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez képest, miután 2017-ben még 10 százalékkal, 2016-ban 13 százalékkal gyorsult. A növekedés azt követően feleződött meg, hogy az előző évi adócsökkentések és béremelések már kevésbé éreztetik hatásukat a fogyasztásban. A belföldi fogyasztás így is a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje.
A vártnál erősebben nőtt az euróövezetben
A vártnál erősebb ütemben nőtt az euróövezet kiskereskedelmi forgalma januárban. Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) kedden közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben 1,3 százalékkal, éves szinten pedig 2,2 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az év első hónapjában.
Elemzők éves bázison 1,9 százalékos emelkedésre számítottak a decemberi, a felülvizsgálat után 0,8 százalékosról 0,3 százalékosra rontott növekedés után. Havi szinten elemzők 1,2 százalékos bővülést vártak az előző havi 1,4 százalékos csökkenés után. Az Európai Unió egészében havi szinten 1,1 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene januárban az előző hónapban mért 1,3 százalékos csökkenés, illetve 0,9 százalékos emelkedés után.
Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom összességében a legnagyobb mértékben, 11 százalékkal Szlovéniában emelkedett, megelőzve Írországot (+8,1 százalék) és Romániát (+6,7) százalék). Ezzel szemben 1,3 százalékos csökkenést regisztráltak Finnországban, míg Dániában 0,3 százalékkal esett vissza a forgalom. Az uniós tagállamok közül havi szinten a legnagyobb mértékben Németországban és Máltán (+3,3 százalék) nőtt a teljes forgalom, megelőzve Észtországot és Romániát (+1,9 százalék). A legnagyobb csökkenést Finnországból jelentették (-2,1 százalék), majd Szlovénia (-1,0 százalék), Dánia és Ausztria (-0,7 százalék) következik.
- 34219 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34221 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34221 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34223 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34224 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34224 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni