Enyhe növekedést produkált a kínai feldolgozóipar teljesítménye márciusban
Enyhe növekedést produkált a kínai feldolgozóipar teljesítménye márciusban az új koronavírus-járvány belföldi visszaszorítását követően - derült ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből.
A kis- és középvállalatokra összpontosító Caixin/Markit felmérés szerdán közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a februári, soha nem látott mélypontnak számító 40,3 pontról márciusban 50,1 pontra erősödött vissza. Elemzők 45,5 pontra számítottak. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index ezzel márciusban a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb fölé kapaszkodott vissza.
A kínai statisztikai hivatal kedden tette közzé a márciusi hivatalos feldolgozóipari BMI-t, amely a nagyobb vállalatok körében folytatott felmérés alapján markánsabb erősödést mutatott: a februári 35,7 pontról a múlt hónapban 52,0 pontra emelkedett.
Gyenge kereslet
Februárban a kínai feldolgozóipar történelmi mélypontra zuhant a járvány megfékezése érdekében alkalmazott üzemleállások és egyéb korlátozások miatt. Miközben márciusra a járvány belföldi terjedését sikerült visszaszorítani, és Kínában az ipari tevékenység újraindulhatott, a jelenleg a világ többi részén tomboló koronavírus alááshatja a kínai áruk iránti külföldi keresletet.
A Caixin/Markit felmérése szerint a termelés az üzemek újranyitásának köszönhetően 50,6 ponttal ugyan növekedést produkált márciusban, de az új megrendelések állományát tükröző részindex továbbra is visszaesést mutatott, ami a változatlanul gyenge keresletre utal. Az új exportmegrendelések állománya pedig meg sem közelítette a járvány előtt látott szintet.
A kínai gyártók a forgalom élénkítésére márciusban tovább mérsékelték az eladási áraikat - az árcsökkenés mértéke hét hónapja a legnagyobb arányú volt a múlt hónapban. A kínai vezetés gazdaságélénkítő intézkedésekeinek köszönhetően azonban az üzleti várakozások részindexe növekedést mutatott, ami azt sugallja, hogy a vállalkozások javuló bizalommal tekintenek a piac jövőjére.
Elemzők szerint Kína bruttó hazai terméke (GDP) az első negyedévben éles visszaeséssel fog zárni, ami első alkalommal fordulna elő a Kínai Népköztársaság megalakulása óta.
- 35687 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35689 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35689 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35690 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35692 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35692 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni