Prosperál a cementpiac – a gyártók vélhetően illegálisan összedolgoznak
Miközben kartellgyanú miatt vizsgálódik a Versenyhivatal a fő cementgyártók háza táján, a tavalyi fogyasztás rekordértékű volt, megközelítette a 10 millió tonnát.
Jó évük volt tavaly a romániai cementgyártóknak, 20 százalékkal nőtt az árbevételük 2018-hoz képest. Az elmúlt évben 9,57 millió tonna cementet használt fel a hazai építőipar és a lakossági fogyasztók, hozzávetőleg 15 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, derül ki a Neomar Consulting piackutató cég tanulmányából.
Az árbevétel 600 millió euró volt, amelynek zömén a hazai piacot uraló három nagyvállalat osztozott: a svájci tulajdonban levő Holcim, a német HeidelbergCement és az ír CHR. A belföldi termelés nagyjából fedezte a szükségletet, az import mindössze félmillió tonnát tett ki, értékben pedig 23,5 millió eurót.
A teljes hazai termelési kapacitás évi 12 millió tonna cement előállítását tenné lehetővé, azonban a gyártók eltérő mértékben használják ki a sajátjukat, ezért a három vezető vállalat piaci részesedése nagyjából azonos, s hosszú évek óta lényegében változatlan. Ez volt az egyik gyanús körülmény, amely felkeltette a Versenyhivatal gyanúját, hogy a piacvezetők, antikonkurenciális üzletpolitikát folytatva összedolgoznak, felosztották egymás között a piacot.
A Versenyhivatal szerint arra utaló jelek is vannak, hogy a három nagy piaci szereplő úgy építette ki a terjesztői hálózatát, hogy ne zavarják egymás köreit, megállapodva abban, egy adott földrajzi régióban ki a dudás a csárdában. Az is elvtelen konkurenciára utaló jel, hogy több termékkategóriában a konkurens termékek árai évek óta, szinte hajszálpontosan megegyező arányban változnak. A vizsgálat 2018 őszén kezdődött, s jelenleg is folyamatban van.
Erdélyben mindhárom vezető vállalatnak van egy-egy gyára: a Holcimnek a Bihar megyei Élesden, a HeidelbergCementnek Déva mellett, a CHR-nek pedig a Brassó megyei Olthévízen. Ez utóbbi Rákoson, Málnáson és Csíkszentdomokoson kitermelt alapanyagot dolgoz fel. Erdély főleg a Holcim és a CHR vadászterületének számít.
A Versenyhivatal javasolta a törvényhozásnak, hogy változtassa meg a bányászati törvény azon kitételét, mely szerint kőfejtőt 20 évre lehet koncesszióba venni, a szerződést pedig korlátlanul lehet hosszabbítani. Ez nagyban gátolja a szabadpiaci elvek érvényesülését, lényegében megakadályozza, hogy új, jelentős cementgyártók jelenjenek meg.
- 34949 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34951 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34952 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34953 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34954 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34954 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni