Hollandia a legnagyobb külföldi beruházó
Az elmúlt év végén a külföldi beruházások értéke átlépte az 59 millió eurós szintet. A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint ez 7,2 százalékkal több egy évvel korábbi, 55,139 milliárd eurós értékhez képest.
Erdély a külföldi tőke 20,2 százalékát vonzotta, ami kereken 1 százalékkal több, mint a Kárpátokon túli külföldi beruházások összértéke, természetesen a fővárost nem számítva. A befektetett tőke területi eloszlásának megállapításakor a BNR munkatársai a cégek székhelyét vették alapul, ami nem feltétlenül egyezik meg a gazdasági tevékenység helyszínével.
Mostanáig 15 ország romániai befektetései haladták meg az 500 millió eurót. Bár a laikusok többsége minden bizonnyal Németországnak, Franciaországnak, Ausztriának vagy az Egyesült Államoknak adná a pálmát, a valóságban Hollandia vezeti a rangsort, több mint 13 milliárd euróval, ami a teljes külföldi beruházások 22,4 százalékát teszi ki.
A legtöbb németalföldi pénz olyan óriásvállalatoknak köszönhetően áramlott Romániába mint az ING, az ABN Amro, a Shell, az Unilever, a Philips és a Den Braven. Az ABN-t időközben a Royal Bank of Scottland vásárolta fel, a Shell üzemanyagtöltő állomásai pedig a MOL tulajdonába kerültek.
Az országba behozott tőke tekintetében a második helyen Ausztria áll (10,9 milliárd euró), majd Németország (6,4 milliárd euró) és Franciaország következik (5,2 milliárd euró). Magyarország a 15-ik legnagyobb romániai befektető 963 millió euróval, alig 13 millió euróval lemaradva Nagy Britannia mögött.
- 35456 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35458 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35458 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35459 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35461 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35461 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni