Athén megszavazta a hitelezők által elvárt törvénycsomagot
A görög parlament csütörtökre virradóra nagy többséggel jóváhagyta azt a még kedden beterjesztett törvénycsomagot, amelynek elfogadása feltétele volt annak, hogy a kormány elkezdhesse a tárgyalásokat az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőivel az euróövezeti mentőalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) keretében indítandó új, 85 milliárd eurós programról.
Alexisz Ciprasz pártjának baloldali radikálisai ugyan ismét a kormányfő ellen fordultak, de az Európa-párti ellenzéki képviselők támogatásával elfogadták a reformtervezeteket. A 300 fős parlamentben 230 képviselő voksolt a reformra, 63 ellene, öten tartózkodtak, két törvényhozó pedig hiányzott. A Sziriza képviselői közül 31 szavazott a hitelezők által elvárt intézkedések második része ellen, 5 pedig tartózkodott, míg a múlt héten az első csomagról – a forgalmi adóról és a nyugdíjreformról – tartott voksoláson 39 törvényhozó hátrált ki a kormányfő mögül.
A név szerinti szavazáson a törvényhozók jóváhagyták a polgári törvénykönyv reformját, valamint a bankok helyreállításáról és szanálásáról szóló európai irányelvnek a görög jogrendbe történő átültetését tartalmazó előterjesztést. A problémás bankokról szóló törvénytervezetnek az a célja, hogy az ilyen bankokkal kapcsolatos felelősséget elsősorban a részvényesek és a hitelezők viseljék, ne az adófizetők.
Nehéz döntések és kompromisszum
Nikosz Paraszkevopulosz igazságügyi miniszter a helyi idő szerint hajnali 4 óráig tartó vitában úgy fogalmazott, hogy a parlamentnek el kell fogadnia a hitelezőkkel egyeztetett törvényeket, különben az országot a fizetésképtelenség fenyegeti.
Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök beszédében elismerte, hogy hibákat követtek el a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon. „Hibákat követtünk el, de büszkék vagyunk arra, hogy harcoltunk. Ez a harc nem megy veszendőbe” – hangoztatta a kormányfő.
Ciprasz hangsúlyozta, hogy nehéz döntéseket kellett hoznia és kompromisszumot kellett elfogadnia. Az egyéb választási lehetőség a Schauble-terv lett volna az eurózónából való ideiglenes kilépéssel vagy pedig az ellenőrizhetetlen csőd. Az új takarékossági terv fájdalmas megoldását választotta – mondta Ciprasz, és felszólította a képviselőket, hogy a reformprogramra szavazzanak. Leszögezte, hogy önként nem távozik a miniszterelnöki posztról.
„A kormány már nem hallgat a népre”
Az athéni parlament előtt tízezren tüntettek a további megszorító intézkedések ellen. A rendőrség lezárta a törvényhozás épületét, mivel az utóbbi napokban a tiltakozó megmozdulásokat incidensek kísérték. Szerda este is több benzines palackot dobtak a rendőrök felé.
A tüntetésen Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök pártja, a Sziriza balszárnyának több politikusa is részt vett. „A kormány már nem hallgat a népre” – hangoztatták.
Egyes hírek szerint már pénteken megérkeznek Athénba a nemzetközi hitelezők képviselői.
- 34954 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34956 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34956 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34959 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34959 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni