Irán lendítheti fel az Európai Unió gazdaságát
Olaszország körülbelül 17 milliárd euró értékben írt alá kereskedelmi megállapodást a perzsa állammal Hasszán Rohani római látogatása során - tájékoztat a EuroNews. A szerződésekben az olajimport mellett kórházak építése, technológiai és infrastrukturális fejlesztések is szerepelnek.
Az olasz Pessina Costruzioni a múlt héten írt alá egyezményt öt kórház építéséről. A két ország közötti kereskedelem felélesztésének nagy nyertesei között lehet az Eni olaj és gázvállalat, a Fiat Chrysler autógyár, valamint bányászati és szállítmányozási cégek. A SACE jelentése szerint a szankciók feloldása 3 milliárd euróval lendítheti fel az olasz exportot 2015 és 2018 között.
Ám korántsem lesz egyszerű visszahódítani a piacot. Ugyan a “Made in Italy” márkajelzés jól cseng Iránban, a szakciók idején a piacból jelentős szeleteket vágtak maguknak kínai, indiai és orosz vállalatok.
Az olasz miniszterelnök nem bízta a véletlenre a gazdasági megállapodásokat, a diplomácia több területén is kedveskedett vendégének. A muszlim iráni elnök tiszteletére az állami vacsorán nem szolgáltak fel alkoholt, bort sem. A római Capitolium múzeumában tett látogatásakor pedig a meztelen alakokat ábrázoló szobrokat pedig letakarták. A francia kormánytól is kérte a perzsa delegáció, hogy az államfő párizsi látogatásakor a tiszteletére rendezett állami vacsorán ne szolgáljanak fel bort. Ez azonban a francia kormány elutasította, mondván ellenkezik a köztársaság hagyományaival, a francia állami vacsora ezért elmarad.
Az iráni elnök azt mondta, hogy örömmel látnak minden beruházást, technológiát, amellyel új exportpiacot nyithatnak.
A szankciók bevezetése előtt Olaszország volt Irán egyik legfontosabb kereskedelmi partnere, majd az évi 7 milliárd eurós üzlet 1,2 milliárd euróra csökkent. "Megőriztük a jó kapcsolatot, vagyis Olaszország nem visszatér Iránba, mivel az intézményeink, a cégeink igazából soha nem is hagyták el az országot" – mondta az olasz külügyminiszter.
Hasszán Rohani szerdán Párizsba látogat. Irán nemrég jelentette be, hogy több mint 160 európai gyártású repülőgépet, főleg Airbus-t akar vásárolni. Irán repülőgépparkja meglehetősen elavult, mert a nemzetközi szankciók miatt évekig nem jutott hozzá az új technológiákhoz.
A körülbelül 20 milliárd dolláros üzlethez Teheránnak külföldi befektetőkre is szüksége van. A párizsi üzleti találkozókon a francia olajvállalat, a Total vezérigazgatója is részt vesz.
- Élesedő iráni-szaúdi vita: állítólag bombát is dobtak egymásra
Külföld - Kuvait is visszahívja iráni nagykövetét
Külföld - Az arab sajtó szerint nem akar háborút Irán és Szaúd-Arábia
Külföld - Szaúd-Arábia után Bahrein és Szudán is szakított Iránnal
Külföld - Vallásháború közeleg egy kivégzés miatt a Közel-Keleten
Külföld
- 35398 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35400 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35400 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35401 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35403 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35403 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni