Ötven évre szóló stratégia készült a marosvásárhelyi repülőtér fejlesztésére
A marosvásárhelyi repülőtéren tartott sajtótájékoztató keretében mutatta pénteken be Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke és Peti András, a Marosvásárhelyi Transilvania Repülőtér vezetőtanácsának elnöke azt a tanulmányt, amely a repülőtér hosszú távú fejlesztésének alapját képezi.
Az eseményen bemutatták a június végén lezárult felújítási munkálatok eredményeit is. Jelen volt Nicolae Burnete, a kutatásokért és innovációért felelős miniszter, valamint Ion Iordăchescu, a Szállítási Minisztérium államtitkára – számolt be a Maros Megyei Tanács sajtóirodája.
Az elő-megvalósíthatósági tanulmány a repülőtér kifutópályájának felújításával párhuzamosan készült. A dokumentum 26 célkitűzést fogalmaz meg, amelyek 50 éves távlatban határozzák meg a repülőtér fejlesztési irányvonalait. A megfogalmazott célok igazodnak azokhoz a célkitűzésekhez, amelyeket Románia 2016-ban elfogadott Általános Közlekedési Mesterterve tartalmaz.
A sajtótájékoztatón Nicolae Burnete miniszter kiemelte a Marosvásárhelyi Transilvania Repülőtér fontosságát, és hangsúlyozta, hogy a kormány számára fontosak a szállítási infrastruktúra fejlesztésére vonatkozó beruházások.
„Öröm számomra, hogy ma itt lehetek, mert nagy dolog az, ami itt a marosvásárhelyi repülőtéren megvalósult. Ez a repülőtér fontos Marosvásárhelynek, Erdélynek és Romániának. A kormány jelentős anyagi támogatással járult hozzá ehhez a beruházáshoz, és ez is mutatja, hogy a kormány számára fontosak az infrastrukturális beruházások és tesz is azért, hogy ezek megvalósuljanak. Azt kívánom, hogy a marosvásárhelyi repülőtér kerüljön az ország legjobbjainak sorába” – mondta Nicolae Burnete miniszter.
A Maros Megyei Tanács is azt szeretné, hogy a marosvásárhelyi repülőtér folyamatosan fejlődjön, ezért a megyei önkormányzat minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a fejlesztési tervbe foglalt célok megvalósuljanak, hangsúlyozta Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke.
„A ma bemutatott tanulmány egy hosszú távú stratégiai dokumentum, amely meghatározza, hogy milyen fejlesztéseket kell végrehajtani. A tanulmány 26 célkitűzést fogalmaz meg, és két változatot kínál ezek megvalósítására. Az egyik munkaváltozat arra vonatkozik, hogy hogyan lehetne minél több fejlesztést a repülőtér jelenlegi területén belül megvalósítani, a másik változat olyan megoldásokat kínál, amelyekhez meg kell növelni a repülőtér területét újabb földterületek vásárlásával és ezek beépítésével. A fejlesztések célja egyrészt az, hogy a repülőtér hatékonyabban működjön és az utasok elégedettebbek legyenek az itteni szolgáltatásokkal, másrészt pedig az, hogy bővíteni tudjuk a szolgáltatások körét” – nyilatkozta Péter Ferenc.
A fejlesztési stratégia alapján a marosvásárhelyi repülőtér négy megvalósíthatósági tanulmányt rendelt meg: az egyik a kifutópálya 2000 méterről 2500 méterre való meghosszabbítására vonatkozik, Kerelőszentpál irányába, a második tanulmány a repülőgépek parkoló helyének növelését célozná a két létező parkoló összekötésével, vagy egy új parkoló kialakításával. A harmadik tanulmány az utas terminál fejlesztésére vonatkozik két munkaváltozattal, a jelenlegi terminál bővítésével vagy egy új terminál építésével. A negyedik tanulmány a magánrepülők, üzleti repülők és sürgősségi orvosi repülőjáratok kiszolgálását célozza egy új hangár, új repülőparkoló és új gördülőpályák építésével.
Az első három beruházás fejlesztési célként szerepel az Általános Közlekedési Mestertervben is, így ezek megvalósítására lehet uniós pénzeket pályázni. A többi fejlesztésre egyelőre nincsenek lehívható uniós források.
A már felsorolt fejlesztések mellett a repülőtér hosszú távú stratégiájában szerepel többek között az elektromos üzem bővítése, egy garázs építése a tűzoltóautók számára, a cargo szolgáltatásokhoz szükséges infrastruktúra kialakítása, a reptéri hulladék-menedszment kérdésének megoldása, tároló hely kialakítása üzemanyag és kenőanyagok számára.
”Mindezek új beruházásokat jelentenek. Azért készítettük el ezt a hosszú távú fejlesztési stratégiát, hogy ez alapján harmonikusan lehessen fejleszteni a marosvásárhelyi repülőteret, már amennyiben az utánunk következő vezetők is ezt a stratégiát fogják követni. A tanulmány 50 éves távlatra vetíti előre a repülőtér fejlesztéséhez szükséges lépéseket, és ez megkönnyíti számunkra a beruházások tervezését. Fontos, hogy rövid időn belül elkészüljön annak a három beruházásnak a megvalósíthatósági tanulmánya, amelyekre uniós pénzeket lehet lehívni, hogy mielőbb benyújthassuk a pályázatunkat. A többi beruházás megvalósítását egyelőre csak saját forrásokra és kormánytámogatásokra alapozva tervezhetjük” – mondta Peti András, a Transilvania Repülőtér vezetője.
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34960 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34961 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni