Brit kormány: már nincs kiugró növekedés, de még szükségesek a korlátozások
A brit kormány szerint már nincsenek hirtelen kiugró növekedések az új koronavírus okozta nagy-britanniai megbetegedések számában, a tetőzés egyértelmű jeleire azonban még várni kell, ezért egyelőre nem lehet szó a járvány terjedésének megfékezését szolgáló intézkedések felülvizsgálatáról.
Dominic Raab külügyminiszter, aki a koronavírus-betegségben szenvedő Boris Johnson miniszterelnök helyett látja el ideiglenesen a kormányfői teendőket, a Downing Streeten tartott csütörtök esti sajtótájékoztatóján elmondta: a kormány a jövő hét végéig várhatóan nem tesz újabb bejelentést a korlátozások ügyében, mivel előbb teljesen egyértelmű bizonyítékokra van szükség arra, hogy a nagy-britanniai járvány túljutott a tetőpontján.
A brit kormány csaknem három hete hozott rendelkezése alapján a lakosság csak a legszükségesebb esetekben hagyhatja el otthonait. Az intézkedés előírja, hogy az alapvető szükségleti cikkek, főleg élelmiszerek és gyógyszerek beszerzése céljából lehet kimenni az utcára, és e célból is a lehető legritkábban.
Ezen felül naponta egy szabadtéri testedzés - séta, futás, biciklizés - engedélyezett, de az is egyedül vagy az egy háztartásban élő családtagokkal. Kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember nem tartózkodhat együtt az utcán. Kivételt jelent a korlátozások alól, ha valakinek orvosi segítségre van szüksége, ha más, rászoruló emberről kell gondoskodnia, vagy ha munkába utazik, de ez utóbbi is csak akkor, ha feltétlenül szükséges, és ha az adott munkát otthonról nem lehet elvégezni.
A kormány eredetileg három hét után felülvizsgálta volna e korlátozásokat, és ez hétfőn vált volna esedékessé. A Downing Street azonban már Raab csütörtöki bejelentése előtt jelezte, hogy az első felülvizsgálat elmarad.
Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója, aki szintén részt vett a Downing Streeten tartott csütörtök esti sajtótájékoztatón, grafikonokkal illusztrált beszámolójában elmondta: már tudható, hogy az emberek közötti érintkezés korlátozását célzó intézkedések akadályozzák a vírus terjedését a közösségeken belül. A fertőzéses esetek számának változását jelző, a tájékoztatón bemutatott grafikus ábráról elmondta: látszik, hogy a számok még ingadoznak, de nincsenek éles kiugrások, nincsenek "egetverő" fertőződési adatok, sőt most már inkább a görbe laposodása észlelhető. Vallance szerint az intenzív kezelésre szoruló betegek számának növekedése sem gyorsul, az ezt jelző görbe is a laposodás jeleit mutatja. Hozzátette: néhány héten belül ugyanez várható a halálozási adatokat mutató grafikonban is. A kormányfőtanácsos szerint az emberek elkülönítését célzó intézkedések nélkül a grafikonok sokkal magasabb számokat jeleznének.
- Koronavírus: tovább javult Boris Johnson állapota
Külföld - Koronavírus: stabilizálódott Boris Johnson brit kormányfő állapota
Külföld - Koronavírus: lélegeztető gépre kerülhet Boris Johnson brit miniszterelnök
Külföld - Boris Johnson brit miniszterelnököt az intenzív osztályon ápolják
Külföld - Boris Johnson: „jó hangulatban vagyok, dolgozom”
Külföld - Átalakította kormányát Boris Johnson brit miniszterelnök
Külföld
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni