Merkel: az EU-n belül tartva kell jó útra terelni Magyarországot
Mindent meg kell tenni azért, hogy Magyarország a helyes útra térjen, de az Európai Unióból való kizárást nem érdemes kilátásba helyezni, mert ha az megtörténik, akkor az unió közössége nem tud befolyást gyakorolni a magyarországi folyamatokra - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben.
A WDR közszolgálati műsorszolgáltató társaság Európa Fórum című rendezvényén Angela Merkel hangsúlyozta: "nem kell rögtön a lovasságot küldeni". A kancellár ezzel a szociáldemokrata kancellárjelöltnek, Peer Steinbrücknek a rendezvényen kifejtett véleményére reagált, amely szerint a magyarországi folyamatokat tekintve nem szabad eleve elvetni azt a lehetőséget, hogy kizárják az EU-ból Magyarországot.
Merkel kiemelte: teljes mértékben egyetért az Európai Bizottsággal abban, hogy változtatni kell azokon a magyar jogszabályokon, amelyek nincsenek összhangban az uniós szerződésekkel. Elmondása szerint erről többször beszélt már Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, aki minden alkalommal biztosította őt arról, hogy a magyar kormány komolyan veszi az európai kritikát.
A budapesti vezetés reakciójára "figyelni fogunk a pártcsaládunkban is" - mondta Angela Merkel.
Mint ismeretes, a maszol.ro írta meg legelőször az európai médiában, hogy az Európai Néppárt (EPP) több hangadó politikusa - köztük Viviane Reding EB-alelnök, igazságügyi biztos és Angela Merkel német kancellár is - aggódik az Orbán-kormány alkotmánymódosításai miatt és informálisan az is felmerült, hogy amennyiben a Fidesz nem hátrál meg ebben a kérdésben, akkor a magyar kormánypártot kitessékelik az EPP-ből. Név nélkül nyilatkozó európai bizottsági forrásunkra alapozott cikkeink óriási vihart kavartak az Európai Néppártban, Wilfried Martens EPP-elnök és Joseph Daul EP-frakcióvezető is cáfolta a maszol.ro értesülését. Viviane Reding EB-alelnök nem kommentálta a Fidesz EPP-jövőjéről szóló háttérbeszélgetések hírét.
A Peer Steinbrück véleményére vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Angela Merkel elmondta: ha kétségek merülnek fel a magyar jogszabályok és az uniós szerződések összeegyeztethetőségével, akkor "először beszélni kell, és módosítani kell a törvényeket".
Magyarország nagyon sokat segített Németországnak az újraegyesítés során, amit a németek soha nem felejtenek el. Ugyanakkor "nincs kibúvó", ha felmerül, hogy esetleg antiszemita tendenciák, vagy más káros folyamatok bontakoznak ki. Ilyen esetben "nyílt párbeszédet kell folytatni, amihez hozzá is vagyunk szokva", és mindent meg kell tenni azért, hogy "magyar barátainkat jó útra térítsük" - mondta a német kancellár.
- A magyar jogrend átalakítását bírálja a Human Rights Watch
Külföld - EP: vizsgálat elindítását helyezik kilátásba Magyarország ellen
Külföld - Viviane Reding nem vall színt a Fidesz kizárásával kapcsolatban
Külföld - Miért szivárogtatott Viviane Reding a maszol.ro-nak?
Háttér - A magyar alkotmányos helyzetről vitázott az Európai Parlament
Külföld - Játszmát nyert Orbán Viktor Redinggel szemben
Külföld - Meghátrál az Európai Bizottság előtt a Fidesz
Külföld - „Az EPP-frakció fele nem kér a Fideszből”
Külföld - Redingék kivacsorázták a Fideszt az EPP-ből
Külföld
- 34966 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34968 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34968 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34969 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34971 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34971 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni