A járvány kellős közepén több ezren tüntettek az izraeli miniszterelnök ellen
A koronavírus-járvány miatti szigorú távolságtartartási szabályokat betartva, egymástól két méterre állva tiltakozott vasárnap este mintegy kétezer ember Tel-Avivban Benjámin Netanjahu miniszterelnöki megbízatása ellen.
A szájmaszkot viselő demonstrálók a kövezetre festett jelek segítségével sorakoztak fel szabályos alakzatban, izraeli és fekete zászlókat, illetve tiltakozó jelszavakat tartalmazó táblákat tartottak a kezükben. A helyi sajtó drónfelvételeket mutatott be a katonás rendben felsorakozott tömegről, az internetes felületek arról írtak, hogy a tüntetők órákon álltak egymástól az előírt távolságra, nem mozdulva egy tapodtat sem a kijelölt helyükről.
Az izraeli koronavírus-rendszabályok engedélyezik a tüntetést, amennyiben a résztvevők betartják az egymás között megkövetelt kétméteres távolságot, és maszkot viselnek. A maga nemében példátlan tüntetésen a felszólalók egy újabb Benjámin Netajahu vezette kormány ellen tiltakoztak, mert véleményük szerint a három ügyben is megvádolt politikus nem alakíthat kabinetet, amíg nem tisztázta magát a bíróságon a korrupció, a csalás és a közhivatallal való visszaélés vádjai alól.
Netanjahu tagad
Netanjahu tagadja, hogy bűncselekményt követett volna el, és előrehaladott tárgyalásokat folytat Beni Ganzzal, a centrista Kék-fehér párt elnökével egy egységkormányról, amelyet másfél évig ő, majd a következő másfél évben Ganz vezetne.
Előzőleg egy éven belül három parlamenti választás sem vezetett olyan eredményhez, amelyben bármelyikük is többséget tudott volna szerezni a parlamentben, és kormányt tudott volna alakítani a másik nélkül. A demokrácia megmentésének jelszavával tüntetők felszólították Ganzot, hogy ne csatlakozzon egy Netanjahu vezette koalícióhoz, ne vegyen részt a korrupcióval vádolt miniszterelnök kormányában.
Beni Ganz mindhárom választási kampányában azt ígérte, hogy pártjával semmiképpen sem lép be Netanjahu kormányába, de a koronavírus miatti rendkívüli helyzetre hivatkozva mégis hajlandó ezt megtenni, ami a harminchárom mandátumot szerzett Kék-fehér párt kettészakadásához vezetett.
A tüntetésen felszólaló Jaír Lapid és Móse Jaalón, Ganz volt pártvezető-társai beszédükben azzal vádolták Netanjahut, hogy valójában nem a koronavírus miatti vészhelyzet-egységkormányt, hanem őt a bíróságtól megmentő kabinetet próbál létrehozni. "Nem lehet belülről küzdeni a korrupció ellen. Ha bent vagy, akkor részesévé váltál" - mondta Lapid, aki kilépett a Kék-fehér pártból és Jaalon korábbi pártjával egyesülve az ellenzék soraiban folytatja a politizálást az egységkormány tárgyalások kezdete óta.
A katonai rádió vasárnapi értesülései szerint a Kék-fehér és a Netanjahu vezette jobboldali Likud párt tárgyalódelegációi sikeresen megegyeztek minden vitatott kérdésben, és szombat este óta már csak Benjámin Netanjahura várnak, hogy kézjegyével lássa el az új kormányt létrehozó koalíciós megállapodást.
- 35489 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35491 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35491 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35493 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35494 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35494 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni