Brexit: az EU továbbra is megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával
Az Európai Unió továbbra is megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával a jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszer minden részletének tekintetében, és készen áll arra, hogy akár egy-két évvel is meghosszabbítsa a decemberben lejáró átmeneti időszakot - közölte Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója szerdán Brüsszelben.
Az Egyesült Királyság január 31-én lépett ki az EU-ból. Ezt követően a felek együttműködése az előzetesen rögzített átmeneti időszakba lépett. Célja, hogy időt biztosítson a megállapodás tető alá hozására a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.
— Get Britain Out (@GetBritainOut) June 10, 2020
Barnier az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EESC) online ülésén leszögezte, az EU számára elfogadhatatlan, hogy London olyan kereskedelmi feltételeket szeretne kialakítani, amelyek nagyon közel állnak a tagság nyújtotta előnyökhöz, csak annak a kötelezettségei nélkül. Mint mondta, a szigetország sokkal többet követel, mint Kanada, Japán vagy más partnerországok. London egyebek mellett arra törekszik, hogy korlátozások nélkül fenntartsa a korábban birtokolt jogokat és előnyöket. Arra, hogy bármiféle kötelezettség teljesítése nélkül kiválogassa az egységes piac legvonzóbb elemeit. „Nem engedhetjük meg, hogy London válogasson, melyek a számára kedvező feltételek" - fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a brit EU-tagság rendezett megszűnését biztosító megállapodás ambiciózus szabadkereskedelmi egyezményt vázol fel a jövőre nézve, zérókulcsos vámokkal, kvóták nélkül, egyenlő versenyfeltételekkel. Ez utóbbi téren megrekedtek a tárgyalások, miután Nagy-Britannia arra törekszik, hogy egyes brit vállalkozások "szinte teljes szabadságot" élvezzenek az EU belső piacán. Barnier leszögezte, egyenlő feltételeket kell biztosítani a tisztességes versenyre vonatkozóan, ahogyan a halászati politikát illető nézeteltérések megnyugtató rendezése nélkül sem lehetséges a megállapodás.
A brit kormánynak elvileg június végéig lesz ideje, hogy kérje az átmeneti időszak kiterjesztését. A kiválási egyezmény kölcsönös szándék esetén lehetővé teszi ezen időszak meghosszabbítását kétszer egy-egy évre. Az átmeneti időszak alatt megegyezésre kell jutni egyebek mellett olyan kérdésekben, mint a kereskedelem szabályozása, a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés, az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések, a repülésbiztonság, a közúti árufuvarozás, illetve a védelem- és biztonságpolitika és bizonyos halászati ügyek.
- 33796 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33798 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33798 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33800 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33801 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33801 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni